Geç Kalmayın!

Hayat Sizi Beklemez, İyisi mi Siz Geç Kalmayın’

İnsan değişebilir mi, alışkanlık denen zinciri boynundan çekip çıkarabilir mi? Değişmek ne kadar sürer peki? Ne gerekir, nasıl bir fedakarlık ister bu değişim? Başkaları bizi değiştirebilir mi peki? İlla gerekli midir değişmek? Değer mi bunca çabaya, rahatımızı bozmaya? Eğer değişim beraberinde gelişimi de getirmiyorsa değmez sanırım! Bana kalırsa hiç kimse bir diğerini değiştirmeye muktedir değildir zaten. Yol gösterebilir, yola ışık tutabilir belki ama o kadar! O yola girip girmemek, ışığın gösterdiği yolu takip edip etmemek tamamen size kalmıştır. Oysa Tolstoy’un söylediği gibi; herkes dünyayı değiştirmek ister ama kimse kendisini değiştirmek istemez.
Tabiatın her anı bir değişime gebe oysa. Gün doğumundan batımına kadar geçen zaman diliminde onlarca çiçek açıyor, bebek doğuyor, birileri ölüyor, toprak yeni canları yeşertiyor. Hiçbir şey aynı kalmıyor. Özü değişmese de başkalaşıyor. Doğadaki canlıların aksine biz insanlar ‘öğrenmek’ gibi eşsiz bir yetiye sahibiz üstelik. Her gün binlerce şey öğrenebiliyor, öğrendiklerimizi yaşamımızda kullanabiliyoruz. Öğrendikçe değişiyor, gelişiyoruz. Ruhumuzdaki gedikler hızla kapanıyor. Eğer başka insanların uzattıkları yardım elini tutarsak daha çabuk yol alıyoruz ve de. Kıyıyı gözden kaybetmeyi göze alabilirsek keşfedebiliyoruz yeni diyarları.
Bir diğer önemli nokta ‘farkında olmak’ belki de. Değişim denen yol ayrımına geldiğimizde bunun bilincinde olmak. Son bir gayretle atılması gereken o ilk adımı atmakta tüm mesele. O andan sonra her şey bir dönüşümün parçası olmaya başlar çünkü. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değildir oysa, kafamıza yerleştirdiklerimizdir. Söylenen sözden zihnimize kalandır öğrendiğimiz ve de. Sonraki süreç, öğrendiklerimiz düşünmektir, tartarak yaşamımıza adapte etmektir. Öğrenmek akıntıya karşı yüzmeye benzer, ilerleyemediğiniz takdirde gerilersiniz. Hayat sizi sollar geçer, o kimseyi beklemez. İyisi mi siz geç kalmayın. O geç kalanları affetmez!
                                                                                           Gülşah Elikbank
                                                                                     This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.