Ben Bir Başka Senim Can

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

NALAN KAHRAMANLA DEĞİŞİM ÜZERİNE SAMİMİ BİR SÖYLEŞİ

Değişim, hayatımızda bir döngüdür. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. O halde lehimize değiştireceğimiz çok şey var demektir.
Değişimi arzu edenler ve değişime direnenlerin arasındaki farkı, değişimin hayatımıza etkisini, deneyim ve hayat hikayesini konuşmak üzere söyleşi konuğumuz Değişim Dönüşüm Koçu Sayın Nalan Kahraman;

 

FD: Söyleşimize sizi tanıyarak başlayalım Nalan Kahraman Kimdir?

N.K:1970 yılında 4 kardeşin en büyüğü olarak Van’da doğdum. Uzun yıllar Ticaret ile uğraştım. Hayatım boyunca yapmak istediğim ne varsa yaptım. Milletvekili adayı olarak seçim kampanyalarına katıldım, bir siyasi partinin ilçe başkanlığı da dahil olmak üzere her deneyimin içinden geçtim, bana göre yaşanmayan hiçbir şeyin ne olduğu anlaşılamazdı, sadece kendimizce yorumlarla anlamaya çalışarak kirletmeye yada abartmadan öteye gidilemezdi diye düşünürdüm. Kendime olan güvenim nedeni ile her deneyimden bizzat yaşayarak geçtim. 2007‘de artık hiçbir şey bana tat vermiyor anlamsız geliyordu. Sorgulamaya başladığım hayatımda nereye gidiyorum, ne olacak, niye çalışıyorum gibi peşe peşe hiç kesilmeyen sorular zihnimi esir almaya başlamıştı. Bir gece yaşadığım bir olay sonucunda ölümün kokusunu da alınca, bilgisayarımı ve bavulumu alıp geride ne varsa (dayalı döşeli evim, kapıda arabam, şirketim, personelim, mal mülk, alacak verecek ) olduğu gibi bırakarak, arkama bakmadan gittim. İl il dolaşarak, kendime yer aradım, kendimi bulmaya ve hayatta var olma sebebime ulaşmaya çalıştım. Şimdilerde İzmir’de yaşıyorum ve kendime yol arkadaşları ediniyorum…
 
FD: 15 yaşında evlendirilmek istenmişsiniz bu durumdan aile
büyüklerinizi nasıl vazgeçirtebildiniz? Okulu yarım bırakmanızdaki en büyük etken ne oldu?

N.K:Önce okul ile başlayalım. İlkokul 5. sınıfın 2. döneminde kız çocuğu okumaz, sadece çeyiz yapar, koca bekler ilkesinden, dikiş nakış kursuna gidebilmek için izin alabildim. Dayım benimle iş birliği yaptı ve dikiş-nakış-ev ekonomisi, çocuk bakımı gibi derslerinde olduğu kız meslek lisesinde orta okulu okumaya başladım. Lise döneminde foyamız meydana çıktı. Yaşam şeklimiz İzmir nedeni ile biraz farklılık göstermeye başladığından, itirazlar uzun sürmedi; ancak o kadar başarılı bir öğrenci birden erkek arkadaşı ne derse onu yapmalara başlayınca sınıfta kaldı ve kız çocuğu zaten okumaz, bir sınıfı iki kere hiç okumaza takıldım. Evlilik konusunda aile büyüklerinin taleplerini vazgeçirmek için bilerek ve isteyerek özellikle başkalarının olduğu yerlerde düşüp düşüp bayılıyordum. Oldukça başarılıydım bu konuda birinden duymuştum gece altına işemek bir hastalıkmış ve 20 yaşına kadar geçmezmiş diye, her gece altıma işedim ve bunu herkesin duymasını sağladım. Hal böyle olunca gece altına işeyen ve bayılıp duran bir kızı kimse almaya cesaret edemedi; ben tüm engellerimi kendimle aştım, kendim karar verdim ve uyguladım, kendimle sırdaştım.
 
FD: Evli misiniz?

N.K: 15 Yaşında “Beni asla evlendiremeyeceksin ve beni evlendiremediğin için gözlerin açık gidecek “ diye babasına ant içen birine sorulacak bir soru değil. Hiç evlenmedim. 1992 senesinde erkek arkadaşım evlenelim diye ısrar etti, kırk takla atmama rağmen vazgeçiremeyince babamın isteği üzerine önce imam nikahı kıyıldı, ardından nişan yüzükleri takıldı. En fazla 3-4 kez görüştüğüm ve tamamında vazgeçmesi için kurguladığım senaryoları uygulayarak ikinci yılın sonunda benden ayrılmasını sağladım. Çetin ceviz çıktı anlayacağınız, artık bayılma ve altına işeme senaryolarının da sökmediği bir yaş olunca epey uğraştım anlayacağınız.

 FD: İş hayatınızdan birazda konuşalım nelerle uğraştınız?

N.K: Ticaret ile uğraştım kendi iş yerlerim oldu, sıfırdan başladığım doruklara çıkardığım ve “hızlı koşan at çabuk yorulur” misali,”ne oldum delisi” olunca da dip yaptığım al-sat-hizmet gibi ticari işlerle ilgilendim…
 
FD: Hayatınızdaki değişimleri nasıl dengelediniz? Hangi kişisel
özelliğiniz sizi bu konuda destekledi?

N.K:Sanırım fazla gözü karayım, kendime fazla güveniyorum. İstediğim her şeyi elde ettim. Kararlarımdan vazgeçmem. Olumsuz bir durum olsa bile orada bilinçli olmayı kendime güven duymayı seçiyorum.
 
FD: O zamanki bakış açınızla şimdiki bakış açınız arasında neler değişti
biraz bahseder misiniz?

N.K:Çok çok şey değişti; ancak bu değişim bana o zamanlarda edindiğim yaşanmışlıklarla güç ve destek verdi. Maddesellik ve maddesel kazanç yada beklenti bitti. Aslında en büyük fark burada, her daim çalışan para kazanan, her şeyi satın alabilen Nalan artık o zamanlarda kaldı. Şimdi bunların bir hükmü ve anlamı yok, benim için para peşinde koşmanın boşa zaman doldurmaktan öte bir şey olmadığını söyleyebilirim; çünkü ben hala istiyorum ve hala sahip oluyorum, herkesin parayla sahip olabildiklerine ben sevgimle sahip olabiliyorum. Kafanızı karıştırmak istemem ama inanın böyle ve bu çok derin bir konu. Yazılarımda, çalışmalarımda işlediğimiz bir konu. Kısaca SEVGİ olabilme yolunda ilerliyorum. Kendimi iyi tanıyorum, kendimi değerli buluyor ve seviyorum ve çevremdeki her şeye, herkese de aynı değer ve sevgi ile bakıyorum..
 
FD: Nalan Hanım hayat hikayenizin kahramanı olarak, geçmişinizi kucakladığınızı, kabul ettiğinizi ve bu sizi daha da özgün, mutlu, umutlu kıldığı aşina. Ne demişler geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Siz bilgi ve tecrübelerinizle ihtiyaç duyan herkese yol arkadaşlığı da yapıyorsunuz. Size Değişim Dönüşüm Koçu olma fikri ne zaman, nerede geldi?

N.K:Maddeselliği bırakıp kendimi aramaya başladığımda,Türkiye’deki bir çok ili dolaştım, farklı kültürde farklı insanlarla sohbet ettim, sayısız kişisel gelişim ve parapsikoloji kitapları okudum, Kuranı- Kerim ve Hadisleri, ilmihalleri okudum. Eğitimlere seminerlere katıldım, Dramalar yaptık, enerji uyumlamaları aldım, karmik tabaka, blokaj temizlemelere katıldım, yoga yapıyorum. Kısacası son zamanlarda ne duyuyorsanız -öğreti olarak, koçluk olarak- bunları alıp uygulayan ve öğretenlerle bol bol sohbet ederek geçen bir sürecin sonunda anladım ki “ her şey bende başlıyor bende bitiyor” ve yine anladım ki her şey bir tek kelimeden ibaret “ SEVGİ “ Kendiliğinden oluşan çalışma arkadaşlarımda da bu yönde çok yol kat ettiğimizi görünce ve yaşamımızın değişerek Sevgiye dönüşmesi ile hayatın, sağlığın, beden ve zihnin huzurla dolduğunu bizzat görüp yaşayarak, kendiliğinden gelişen bir süreçte oluştu.

FD: Değişim Dönüşüm Koçluğu tam olarak nedir anlatır mısınız?

N.K:Kişinin kendisini tanıması; Korkularını, bağımlılıklarını, alışkanlıklarını tespit ederek değiştirmesi ve sevgiye dönüştürmesine destek olur.
Bütünlük içinde bir yaşam sürmenin önemini anlayarak, kişilerin “ olumlu “ ve “ olumsuz “dedikleri tüm yanlarını önce fark edip, sonra daha büyük bir bütüne dönüştürme iznini vermektir.“Ben bir başka Senim “ diyebilmenin, kabul edebilmenin ve yaşayabilmenin bir yoludur. Her şey Sevgi ile başlar Sevgi ile biter bu sevgiyi vereceğin tek kişi yada durum kendisi olsa dahi...
Derin iç görüler ve harikulade bilgeliklerle karşılaşarak, ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimi güçlendirmektir.

Korkularınızdan arınarak Yansımalarınızla yüzleşeceğiniz, kime yansıma olduğunuz yada kimin yansıdığını öğrenmenizin bir yoludur.

Affetmenin, her zaman ve her yerde yanınızda taşıdığınız bir iyileştirici araç olduğunu görerek, affetmeye hep hazırım diyebilmenin yollarıdır
 
FD: Şu ana kadar kaç kişinin değişim koçu oldunuz? Çalışma periyodunuzu
neye göre nasıl belirliyorsunuz? Kişiler hangi aşamada size gereksinim
duyuyorlar?

N.K:Sayı vermem güç olur, Türkiye’den ve yurtdışından online koçluk alanlar da var bir araya gelerek koçluk alanlarda. Grup çalışmaları da yapmaktayım.

Düzenli bir çalışma periyodumuz kişilerin bana 4 konuda söz verdiği şartlar üzerinden oluşuyor.

1-     Her ne olursa olsun günde bir saat sadece kendilerine ayıracaklar.

2-     Kesinlikle ve kesinlikle kitap okuyacaklar.

3-     Verilen ödevleri düzenli olarak yapacaklar.

4-     Haftada bir gün en az bir saati benimle geçirecekler, online,telefonla yada yüz yüze.

Kendini bedenen, ruhen, zihnen iyi hissetmeyen, hayatını, çevresini değiştirmek isteyen, en çokta kendi olmak isteyenler geliyor.
 
FD: Size başvurup sonuç aldıklarınızdan nasıl geri bildirim alıyor sunuz?

N.K:Onlardan dinlemek çok daha iyi olur. www.nalankahraman.com yorum bölümünde bazıları anlatmaktadır. Facebook da “susu’nun mesajları “grubunda da sürekli yazmaktadırlar.
 
FD: Değişime direncin ana kaynağı nedir ? Değişimi arzu edipte
değişemeyenler nerede hata yapıyorlar

N.K:Bu sorunun bendeki tek cevabı tüm bu maddesel kavramlara verilen değerlerden vazgeçip sadece kendisine değer verirse % 100  fark oluşturacağını  net olarak dile getirebilirim. Kısaca kendini tanı, kendini sev!

FD: Herhangi bir sivil toplum kuruluşunda yer alıyor musunuz? Projeleriniz var mı?

N.K:“ İnsan en değerli varlıktır “ felsefesiyle, temel ilkeleri olan 5 Profesörün birleşerek  kurduğu derneğin oluşumundayım. Ağustos ayı içerisinde faaliyetlerimiz başlayacağından gerekli bilgi ve açıklamaları Ağustos ayı itibari ile yapmakta yarar vardır; ancak tüzüğümüzde yer alan çalışma konularından, projemizi anlatabilmek adına birkaç maddesini paylaşabilirim.

a) Toplumu oluşturan bireylerin birbirleriyle sevgi, saygı, hoşgörü ve barış içinde yaşamaları için gerekli alt yapıyı oluşturarak, büyük bir toplumsal dönüşümü ve değişimi gerçekleştirmek.

b) Eğitim ve Öğretim kurumlarında okuyan ve sosyo-ekonomik durumları yetersiz olan öğrencilerle maddi ve manevi yardımlarda bulunmak.

c)Toplumu veya bireyleri ilgilendiren her türlü konuda,düşüncelerimizi özgürce ifade ederek, sorunlarımızı anlayış, hoşgörü,sevgi ve saygı sınırları içerisinde çözme yeteneklerimizi geliştirmek.

d)Her türlü eğitim ve öğretim hizmetleri ile ilgili faaliyetler yapmak ve aynı amaca yönelik faaliyet yapan kurum ve kuruluşlarla dayanışma ve yardımlaşma içinde olmak.

e) Gıda bankacılığı kapsamında faaliyetlerde bulunmak

 FD: Kendi değişim hikayenizden oluşan kitabınız hakkında bilgi verir misiniz?Kitap ne zaman okuyucularla buluşacak?

N.K:Hedef 2012 Nisan. Değişim dönüşüm hikayem ve tabi ki okuyucuların kendine uyarlayabileceği önemli teknikler ve her okuyucunun kendi başından geçen yada benzerini yaşadığı olayları bularak, aslında ne kadar değerli bir varlık olduğunu anlamasına destek olacağına inandığım bir içerikten oluşuyor.

FD: Farkındayım değiştim.com üyeleri ve takipçilerine son olarak ne
söylemek istersiniz? Sizin aracılığınızla ihtiyaç odaklı bir üyemize
ücretsiz olarak ( yüz yüze ve ya online) görüşme sağlar mısınız?

N.K: Elbette büyük bir keyifle yaparım; ancak karşılığında yukarıda belirttiğim 4 ana maddeyi kabul eden bir değil 3 kişiye ücretsiz destek olurum. Son olarak söyleyeceğim tek bir şey var “Ben Başka Bir Senim Can “ altını doldurmak sevgili okuyucularımıza kalsın. Bu güzel söyleşi için size ve tüm ekibinize, farkındayım değiştim’in tüm organlarına ve okuyucularımıza koşulsuz sevgimle minnettarlığımı iletmek isterim. Sevgiyle….

 FD: Bu güzel röportaj için bizde size teşekkür ederiz.

Not: Koçluk için başvuruları, sitemize üye olduktan sonra iletişim web mailine  ad ve soyadınızı, yaşınızı, bulunduğunuz ili ve mesleğinizi kısaca talep nedeninizi iletirseniz,  kısa sürede içerisinde size geri bildirim yapılacaktır.