Paranın Çarpan Etkisi

Benim gözlemim, para insanda ne varsa, onu daha fazla ortaya çıkaran bir amplifier (yükseltici) etkisi yaratıyor. Kişi görgüsüzse, daha fazla görgüsüz oluyor, anlayışsızsa daha fazla anlayışsız oluyor, bonkörse daha bonkör oluyor, entelektüel ise daha fazla entelektüel etki yaratıyor. Yemekten hoşlanıyorsa daha fazla yiyor. Spordan hoşlanıyorsa daha fazla spor yapıyor. Yardımseverse daha fazla yardım yaparken, cimriyse daha cimri olmasına neden oluyor.

Paraya sahip olan, paranın miktarına göre, istediğini yapmakta gittikçe daha fazla özgürleşiyor. Yalancıysan, ama mecburiyetten dürüst gibi davranıyorsan, artık davranmana gerek yok. Paran var ve artık herkes yalanını yutmak zorunda. Çok eşli mi yaşamak istiyordun da yaşayamıyor musun? O da sorun değil artık, istediğinle takıl. Cervantes “para her kusuru örter” demiş. Boşuna dememiş.

Paranın çoğaltıcı etkisini görmek için, milli piyangodan büyük ikramiyeyi kazananlara bakın. Ne yapıyorlar… Hayatını gerçekten değiştiren var mı? Yoksa sadece bir kenar süsü mü ekleniyor hayatlarına. Daha iyi araba ama yol aynı, daha iyi ev ama komşu aynı, daha büyük TV, dizi aynı, daha büyük mutfak, yemek aynı.

Bu çoğaltıcı ve özgürleştirici özelliği ile para esasında, kişinin sahip olduğu nitelikleri ve yaşam tarzını değiştirmiyor, sadece o niteliğin altını çiziyor, koyu kalemle yazıyor.

Demek ki para o kadar da önemli bir nesne değil! Bendeki özelliği arttırıyor ama bendeki özelliği değiştirmiyor. Bu bendeki özellik her neyse şimdi de var. Sevecen miyim, mutlu muyum, sağlıklı mıyım, anlayışlı mıyım, kültürlü müyüm? Her ne özelliğe sahipsem şimdiden sahibim. Bunların çok veya az olması gerçekten de o kadar önemli mi?

Sahi  parayı neden bu kadar çok ister insanlar? Hangi özelliğinizi çoğaltmak istiyorsunuz?  Bir de bu pencereden bakın olaya. Hangi özelliğinizi abartmak istiyorsunuz?

Hangi tutumunuzu çoğaltmak istiyorsunuz? Ve en kritik soru: Gerçekten de paraya ihtiyacınız var mı? Bu özelliğinizi arttırmak için paraya ihtiyacınız var mı?

Kapitalist sistem tarafından yapılan dayatmaları boş verin. Daha fazla özgür olmak için, uzun yıllar köle gibi çalışmaya ihtiyaç yok!  Daha fazla gezmek için, daha çok iş seyahati yapmaya gerek yok! Daha mutlu olmak için, mutsuz ortamlarda bulunmaya gerek yok!

Ne istediğinize karar verin, belki de ona ulaşmaya çalışırken tam ters yöne gidiyorsunuz.  Gerçekten neyi çoğaltmak istiyorsunuz ve bunu parasız yapamıyor musunuz? İyi düşünün.

Parasız kalmayın ama paraya kanmayın.

Umut Ahmet Tarakçı