İnsanın Düzeltilmesi

Kişisel gelişimcilerden beklenen insanın düzeltilmesi;
oysa düzeltebilecek olan insan değildir. İnsan kusurlu mudur ki düzeltilebilsin… diyelim ki öyle onu düzeltebilecek olan bir başka insan mıdır?
İnsanı oluşturan insan değil yaradandır. İnsanı kusurlu bulup düzeltmeye kalkmak Yaradana sen bunu hatalı oluşturmuşsun ben de şimdi hatalarını düzelteceğim demektir. İnsan hayata geliş amacına uygun dizayn edilmiştir ve bu amaç her neyse ona hizmet eden konumda kusursuzdur. Biz insanların hayata neler katmak üzere geldiğini bilemeyiz. Bu nedenle de fiziki kusurları dahi bu amaca hizmet ettiği bilinci içinde hareket etmek, düşünmek durumundayız. Bu bakış açısıyla baktığımızda düzeltilmesi gereken şey insan değil huzurlu sağlıklı, potansiyelini ortaya koymasına engel duygu, düşünce, inanç kalıplarıdır.

Bizler kimseyi değiştiremeyiz ve dönüştüremeyiz. Ancak kimi teknikler yardımıyla insanın kendisini engelleyen kalıpları dönüştürmesi için yol gösterebiliriz ve bununla birlikte burada sonuca odaklı olmak yani bunu yapıyorum ve şu sonucu elde edeceğim demek ancak sistemin işleyişini bilmemektir. Kişinin değiştirmesi gereken inanç, düşünce, duygu kalıbı onun gelişimine hali hazırda hizmet ediyorsa henüz öğrenmesi gerekeni öğrenmemiş ise sonuç alması mümkün değildir. Ayrıca bu ona iyilik değil kötülük olur.

Biz sorumluluklarımızı bilip onları yerine getirmek üzere eylemde olmalıyız. Sonuç daima hayrımıza olması için talep edilendir. Hayırlısıyla denmeden ''Ben bu tekniği uygulayıp şu sonucu almak istiyorum ne olursa olsun benim dileğim olsun '' dediğimizde hayrımıza olan bir sonuç almamızın pek mümkün olduğuna inanmıyorum.
Öz kabulde, ego muhalefettedir.
Öz hayırlısını diler, ego benim dediğim olsun ister.
Seçimlerimizin daima hayrı gözetmesi dileğiyle,
Sevgiler.
Yasemin ŞELLİK