< < < Paten Türk Yayılıyor Sevdalıları Vazgeçmiyor

Paten Türk Yayılıyor Sevdalıları Vazgeçmiyor

Farkındayım Değiştim.com okurlarımız için gözümüze ilişen farklı bir bakış farklı bir pencere daha açmak istedik. Çoğumuz bir çok kez karşılaşmış olsakta "Patenlileri" artık her yerde görebiliriz.

23 Ekim Paten Turu from Patenturk.net on Vimeo.

İstanbul’da güzel bir sonbahar havasında Kurban Bayramının 4. günüydü.  İnsanlar sokaklarda bir yerlerden bir yerlere yol alırken, tren beklerken gördüm onları. Bostancı Tren İstasyonunun yolcu kalabalığında,  hali hazırda gelecek olan treni beklemedeydik herkes gibi.  O sırada ayaklarında patenleri olan 2 genç dikkatimi çekti. Patenle nasıl yolculuk yapacaklardı? Konu patenle istasyon olunca yanlarına gittim. Önce merhabalaştıktan sonra direkt merak konuma geldim. Güzel günü değerlendirmişsiniz ve belli ki evlerinize dönüyorsunuz. Siz ayaklarınızda paten ile birazdan trene bineceksiniz,  zor olmaz mı dedim. Yanıt aldıkça yeni bir soru sorup sohbet ederken bir yandan da gelecek olan treni bekliyorduk. Bu çok güzel! Ne zamandır paten yapıyorsunuz? Artık normal yaşamınızda her yerde patenli misiniz? Gibi peşi sıra soru yağmuruna tuttum. Gençler de  memnuniyetle yanıtladılar.  Tren kalabalık olunca biraz zor olsa da binmeyi başardık. Yarım kalmış sorularımın devamı için aynı vagondaydık.  Trenin içinde hareketsiz şekilde,  sorularımın cevaplarını not alarak devam etmek farklı bir deneyim yaşattı. 10 yıldır paten kaydığını söyleyen Hüseyin Kıran( 30-evli 2çocuk babası-Matbaacı) trende diğer insanlar gibi bir yerlere tutunmaya gerek kalmadığını aksine patenle daha sabit ve dengeli kalabildiklerini, bu şekilde rahat ettiklerini söyledi.  Hüseyin, hava durumuna göre taşıt kullanma gereksimi duymadıklarında evlerine paten kayarak dönüş yapma zevki yaşadıklarını, ayrıca kızına da paten aldığını paten kaymaya kendisi gibi meraklı olduğunu ekledi. Boş zamanlarında gittikleri yerlere patenlerle ya da sırt çantalarında patenlerini taşıyarak, rahat ulaşım sağladıklarını söyledi. Martin Videl (31-Bilgisayar Mühendisi ) ise Hüseyin gibi uzun zamandır paten kaydığını, masa başında hareketsiz çalıştığı döneminde spor yapmaya karar vermiş bu  gereksinimden paten yapmayı tercih etmiş.  Hüseyin ve Martin arkadaşlığı da paten kayma vesilesine dayanıyor.

Paten Türk adlı bir grupları olduğunu, belli zamanlarda bir araya geldiklerini, özel günleri  Paten Türk üyeleri olarak unutmadıklarını dile getirdiler. Mesela yakın zamanda kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında, bayraklarıyla katılım sağlamışlar. Benzer programlarda  bir araya gelerek çoğalmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatırken yüz ifadelerinden  heyecan verici ve güzel bir duygu bıraktığı anlaşılıyordu.  www.patenturk.net

Paten kaymanın; koşmak, bisiklete binmek, yüzmek, tenis oynamak gibi spor amaçlı yapıldığını, ciddi anlamda kalori ve yağ yakmada etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca bacak ve karın kasları başta olmak üzere vücudun birçok kasını çalıştırdığı da söz konusu. Keyifli bir spor olarak ta görünen paten,  gün geçtikçe daha çok kişi tarafından denenmekte ve diğer sporlara nazaran darbe konusunda daha az risk taşımaktadır. Bu keyifli sporla tanışmanızı tavsiye eder, yeni kayacak olanlarla beraber bu sporda kişisel sorumluluk ve önlem adına koruyucu malzemeleri (kask, dizlik, dirseklik vb.) ihmal etmemeleri gerektiğini, doğru duruşu zamanla sağlayacakları için ilk etaplarda uygun sahalarda kaymaları gerektiğini anımsatmış olalım. Herkese sağlıklı, keyifli hobiler.