< < < Rüya Yorumlamanın Doğru Kaynağı Hakkında Söyleşi

Rüya Yorumlamanın Doğru Kaynağı Hakkında Söyleşi

Bilindiği üzere rüya görme sağlıklı bir beyin için gereklidir. Geçmişten bugüne rüyalar için bir çok derleme, evrensel tabirler ve de geleneksel söylemler var. Günümüze kadar geçerliliği olan bu rüyaları yorumlarken kimi kendi tabirini kullanırken kimileri tabirleme kitaplarından yararlanıyor. Rüyalar üzerine merak edilen tüm sorularımızı Rüya Danışmanı Servet Derya Değerli'ye sorduk.

 

Rüya yorumlamanın tek doğru kaynağı kişinin

kendi hayatı ve rüyasının senaryosudur. Her kişi kendi rüya sembolleri ve anlamlarıyla görür rüyasını.Toplumların, kültürlerin bu sembollerde etkisi olsa da en önemli kaynak kişinin kendisidir.

 Servet Derya Değerli

 

 

 

*Önemli bir şey hakkında düşünüyorsak ve sorumuz varsa karar vermeden önce rüya görmenin faydası var mıdır? Sizce rüya yorumlamanın doğru kaynağı nedir?
 

S.D.Önemli kararlarımızdan önce rüyalar görebiliriz. Bir çok danışanım rüyasından aldığı duygularla yolunu çiziyor. Kimisi önemli kararlarının arefesinde kendilinden rehber rüya görüyor, kimileri de sorular sorarak rüyalarından gelen mesajlarla yardım alıyorlar. Rüyalara soru sormak önemlidir. Kararı rüyaya bırakmadığınız sorular sormalısınız. Rüyanın size vereceği mesaja göre eylem planı oluştururuz ve yol kendiliğinden açılır.

Rüya yorumlamanın tek doğru kaynağı kişinin kendi hayatı ve rüyasının senaryosudur. Her kişi kendi rüya sembolleri ve anlamlarıyla görür rüyasını.Toplumların, kültürlerin bu sembollerde etkisi olsa da en önemli kaynak kişinin kendisidir.

 

*Düşüncelerimiz mi gördüğümüz rüyaları etkiler? Yoksa rüyalarımız mı düşüncemizi etkiler?

S.D.Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar gibi bir şey oldu bu. Düşünceler evet etkiler, bununla birlikte rüyaların çoğu kişinin düşüncesiyle birleştiremediği bilinçaltından çıkar.

 

*Rüyada tanıdıklarımızı görüyorsak bu rüya kime çıkar, kime yorumlanır?
 

S.D.Rüyada görülen tanıdıklar kişinin rüyasının mesajlarını taşırlar. Kimi isminin anlamıyla, kimi kişilik özellikleriyle anlam katar rüyaya... Kimi de yaşadığı veya yaşayacağı olaylarla mesaj verirler kişinin rüyasına. Bu son durumda rüyada görülen tanıdığında rüyayla ilintisi vardır.

 

*İyi yada kötü rüyalar söylenmeli midir?
 

S.D.İyi bir rüya analizi yapana yani sizin dediğiniz gibi rüya danışmanına söylenmelidir. Kötü rüya anlatıldığında kötü enerjiyi yaratır gibi yanlış inanışlar vardır.Tam tersi kötü rüyadan çıkacak mesaj bazen kişinin hayatının en önemli eylemini verir ve rüyayı gören kişiye zorlukları nasıl aşacağını öğretir.  

* Neden kabus görürüz?
 

S.D.Biraz önce dediğim gibi kötü rüya kişinin hayatının dönüm noktasının mesajını verebilir. Kişinin hayatta bazı durumlara hazır olması içindir bazı kabuslar. Bazılarıysa kişinin uyku kalitesiyle alakalıdır. Uyku problemlerinde de kabuslar görülebilir; çünkü bazı kabusların kaynağı uykuya geçememekle doğru orantıda gerçekleşir. Bunları ayırt etmek gerekir.

 

*Uyku halindeyken sesli konuşma ve ya bağrışma gibi dışsal tepkiler veren kişilerde,  görülen  rüya nasıl etkilenir? Bu durum  tekrarlanıyorsa hatta kişi uyanma sorunu yaşıyorsa bu rüya görme problemi mi uyku problemi midir?  Bu sorunlar geçici midir?

S.D.Kişinin uyku problemiyle ilgilidir. Bazı kabus durumlarında olduğu gibi kişi uyku haline geçememiştir. Uyku haline geçince bedensel tepkimeler durur yani beden uykuya geçer ve zihin, bilinçaltı ve ruh hiçbir zaman uykuda değildir. Bedenin uykuya geçemediği durumlar uyku düzensizliğinden veya uyku bozukluğundan kaynaklanır. Bu durum, uygun olumlamalar veya telkinlerle geçirilebilir.

*Rüya sembolleri kişinin duygu durumuna göre farklı anlamlar ifade eder mi? Mesela kediden korkan kişi ile kedi besleyen kişin rüyasında gördüğü kedi aynı yorumlanır mı?
 

S.D.Güzel soru...Tabiki aynı yorumlanmaz. Kediden korkan biri için kedinin ifade ettiği duygu rüyasının ana mesajı olabilir. Kedi seven biri için aynı rüya aynı şeyi ifade etmez. Zaten kedi seven birinin kedili gördüğü rüyanın senaryosuda kedi sevmeyen birinin senaryosuyla aynı olamaz :)

 

*Bazı Rüyalarımızı hatırlamakta güçlük çekiyoruz. Bunun sebebi nedir? Rüyalarımızı nasıl hatırlayabiliriz?
 

S.D.Bazen rüyanın hatırlanası bir durumu olmadığı için yani rüya kendi iyileşmesini kendi yarattığı için hatırlanmayabilir.Bazen de kişi rüya kapısını kapatmıştır. bunu ya korktuğu için ya da rüyalara inanmadığı için yapabilir. Benim danışanlarımın çoğunda gördüğüm durum, korku ve rüyadan duyduğu tedirginlikle rüyalarını kapatmış olmalarıdır. Bunun bilincine varmak bile bazen danışanların yeniden rüya görmelerini sağlıyor. Bazı danışanlar için ise rüya olumlamaları işe yarıyor.

 

*Peki aklımızdan çıkmayan bir rüyamızın bir nedeni var mıdır?

S.D.Aklımızdan çıkmayan rüyanın mutlaka analizi yapılmalıdır ve mesajı hayata geçirilmelidir. Zihnin hatırladığı rüyada dikkate alınması gerekenler alınmamış ve mesajı çözülememiş olduğu için zihin hatırlatır durumda kalır.

 

*Rüya ile Durugörü ve ruhsal şifacılık arasında bağlantı var mıdır? Tekniklerinden bahsedebilir misiniz?

S.D.Rüya, durugörü ve ruhsal şifacılık birbirinden ayrı kavramlardır.Bununla birlikte birbirini destekleyen konulardır. Durugörü; beş duyu organı dışında algılama yeteneğidir. Durugörüsü açık olan kişiler bunu ruhsal şifalandırma ve rüyaları algılama, anlama yetenekleriyle birleştirdiklerinde durum daha belirleyici ve doğru sonuçlara ulaştırıcı boyut kazanır. Ruhsal şifalandırma enerjilerle yapılabildiği gibi rüyalarla da ruhsal şifalandırma yapılır. Durugörüyü açmak da yine enerji çalışmalarıyla mümkün olduğu gibi gözleri kapatıp imajine ederek yapılan teknik çalışmalarıda vardır.

 

*Rüyalarda geleceği görebilir miyiz?

S.D.Geleceği görmemiz gerekiyorsa rehber rüya dediğimiz rüyalar devreye girer. Ruhunuzun buna ihtiyacı varsa görürsünüz :)

*Psikanaliz’de rüya yorumu nasıl yapılır?
 

S.D.Psikanalizde rüya yorumları sadece üst zihnin ve bilinçaltının yansımaları olarak ele alınır rüyalar. Rüyanın ruhsal ve spirütüel boyutu göz ardı edilir. Bununla birlikte bilinçaltının temizlenmesiyle kişinin ruhsal alanı açılır ve ruh ve bedeb bütünlüğü sağlanmış olur. Bana göre; bu iki alanın hem ayırt edilebilmesi hem de birleştirilebilmesi önemlidir. Batılı rüyacıların eksik kaldığı nokta budur.

 

*Derya Hanım Türkiye geneli seminerler veriyor musunuz? Seminerleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

S.D.Seminerlerim şu an İstanbul'da gerçekleştiriyorum. Genelde çalışmalarımı bireysel ve küçük kapalı gruplarla yapıyorum. Seminer programlarım hakkında bilgi almak isteyenler www.deryaileruyagunlugu.com web sitemizden bize ulaşabilirler.

*Farkındayım Değiştim takipçilerimizden Sevgili Gökçen Tuna Canyalçın sormuş:
Rüyamda mezarlığa gidiyorum ve birkaç tane bebek mezarlığı gördüm. Kimisinde çiçekler vardı kimisinde yoktu. Yanımdaki kişinin bebek mezarına bastığını görünce basma diye bağırdım;ama ne tarafa gitsek sıra sıra mezarlar vardı . Ne demektir acaba ? Bu rüyaya nasıl yorum getirilebilinir?

S.D.Gökçen Hanımın hayatında ertelediği ve başkaları tarafından yapamadığına inandığı eylemleri var. Bu eylemler işle veya arkadaşlık ilişkileriyle ilgili olabilir. Hayatında ertelediği ve gömdüğü görmezden geldiği olaylara baksın ve onları eyleme döksün lütfen...ve bilsin ki hayatının tek sorumlusu kendisi, başkaları değil...Bunu bilirsek inanın hayat daha da kolaylaşıyor. Önce kendine kızgınlığı artabilir ama kızgınlığını atlattığı zaman kendiyle ve çevresiyle olan ilişkileri dinginleşip barış sağlar duruma geçiyor. Bunu hayattaki değeri ise paha biçilemez .

 

Takipçilerimizden Peri Arıcan demişki
Rüyamda oğlum ile sokaktayız gökyüzüne bakıyorum. Kocaman bir balık balina kadar ama balina değil, üzerimize doğru geliyor. Kaç oğlum üzerimize düşecek diyorum kaçıyoruz. O yere düşüyor ama zıplaya zıplaya peşimizden gelirken uyandım. Yorumlarsanız memnun olurum. Teşekkürler demiş.
 

S.D.Peri Arıcan’ın rüyasında ise hayatın mücizelerinden korkma ve onlara inanmama var.Hayatında özellikle oğlu konusunda endişeleri ve onu koruyamayacağına olan inancı kuvvetli. Görmesi gereken ise Yaratanın mucizelerinin olduğu ve ona teslim olduğunda oğlu hakkında endişe etmemesi gerektiğini söylüyor rüyası ve diyor ki sen Yaratanın mucizelerine güvenirsen her konuda bolluk bereket senin ve oğlunun yanında. Korkularından kaçmasın ve "onlarla yüzleşmeyi seçiyorum" desin. Görecek ki korkulacak şeyler olarak gördüğü konular Yaratanın mucizeleridir aslında...


* Güler Hanım rüyasını anlatmış, gökyüzünde bazı varlıkların dolaştıklarını görüyorum,. Sonra bu varlıklardan birtanesi evimize düşüyor. Uzaylı olduğunu söylüyorlar daha sonra bunun çıplak bir kadın olduğunu görüyorum. Üşüyor üzerine birşey örtüyorum. Uzaydan biri düştüğünü duyanlar ona bakmaya geliyor. Bu şekilde uyandım. Rüyamı yorumlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

S.D.Güler Hanımın bu rüyadan sonra hangi duyguyla uyandığı önemli. Çıplak kadının ona ne hissettirdiğine baksın lütfen. Ve kendini çıplak hissetttiği durumlar var mı hayatta? Bu gibi durumlarda kendini uzaydan yeryüzüne düşmüş yalnız bir varlık gibi görüyor. Eğer rüyadan uyandığında duygusu tedirginlikse kendini çıplak ve eleştirilir, izlenir durumda hissettiği anları temizlemeli ve bunun olağan olduğunun bilincine varmalı. Eğer rüyadan uyandığında ki duygusu mutluluk ve huzur ise kendinin de yalnız olamdığını, onunla aynı duygulara sahip başka kişilerinde olduğunu hissederek hayatına devam etmesini öneririm. İkinci duyguda rüyası şifalanma rüyasıdır ve eylem yapmasına gerek yoktur.

*Kendinizi tanıtır mısınız? Rüya eğitmeni olma fikri nasıl oluştu?

S.D.Kendime sorular sorup içime yöneldiğim bir dönemde hayatın içinde yaşadığım sıradışı olaylar ve rüyalar beni bu yola getirdi. Rüyalarımı takip etmeye başladığımda bunun nerden ve nasıl geldiğini merak ederek başladı rüyalarla olan yolculuğum. Sonrasında enerji çalışmalarıyla önce kendimi sonra isteyen herkesi şifalandırdığımda, spirütüel dünyanın ve ruhsal şifacılığın kapıları açıldı.Rüyalar, enerji çalışmaları ve KDT Uygulama yöntemleriyle çalışmalarımı birleştiriyorum. İnanıyorum ve biliyorum ki isteyen herkes bu alanda şifalanarak hayatlarına farklı bakış açılarıyla devam ediyorlar. Hayatlarında anlamlandıramadıkları döngüleri yaşayan ve bu döngüleri değiştirmek isteyen kişilerin yolu bilinçaltındaki kodlanmış çekirdek inançları değiştirmekten geçiyor. Ben de bunu isteyen kişilere aracı olduğumda duyduğum huzuru ve kazancı hayatımda başka bir şeyden almadığımı farkettiğim de bu alanda kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Ben kendi içimdeki döngüleri kırdığımda gördüm ki çevremdeki bir çok kişinin de hayata olan bakış açısı değişti...Bir kişi DEĞİŞtiğinde Dünya'nın DEĞİŞtiğine tanık oldum. "SİZ DEĞİŞİN herşey DEĞİŞSİN"

Servet Derya Hanım, son olarak Farkındayım Değiştim okurlarına iletmek istediğiniz bir şey var mı?

S.D.Türkiye'nin ve Dünya'nın kopyala yapıştır sisteminden çıkıp, kendi düşüncelerini yaratabilen insanlara ihtiyacı var. İnsanlık ve Evren böyle genişler ve ilerler.

Sevgiyle ve Rüyalarla kalın...

Bu bu güzel keyifli söyleşi için FD ekibi olarak teşekkür eder, çalışmlarınızda başarılar dileriz...

Röportaj: Şebnem Şimşek