Sevmek, Sevilmek ve Hareket Üzerine

Yaşamı anlamlı kılan ölümdür. Ölmeyecek olsaydık, aynı hayatı binlerce kez yaşamış olmaktan dolayı müthiş sıkılacaktık. Ye, iç, gez… nereye kadar? İstanbul, belki oyalardı bizi birkaç yüzyıl; J ama sonra o da biterdi.  Bir de geçim derdin varsa, ölmemek çok acı olurdu; kredi kartını ödeyemediğin binlerce ay başı; İyi ki ölüm var…

“Biz yaşayan varlıkların ölümden alacağı intikam hayatı mükemmel yaşamaktır” diyor, ünlü yazar Amin Maalouf.  Hayatı “mükemmel yaşamak” için herkes bir şeyler söylüyor. En çok da reklamlar; şunu, bunu alırsan mükemmel bir hayat yaşamış olursun; Ağaoğlu’ndan bir residance alırsan süper hayat olur, 360’da yersen, keyifli bir akşam olur...

Mükemmel yaşamın parayla satın alınmayacak yönleri de olmalı. Bu bilgiyi de kredi kartı eklamından öğreniyoruz : Hayatta satın alınamayacak şeyler vardır; onun dışında her şey için, Mastercart.

Taner Özdeş, iyi bir pazarlamacı, Facebook sayfasında şu özel görüşünü paylaşıyor.

  • Dünyada para ile birçok şeye sahip olabilirsiniz, ama su sayacaklarıma para ile sahip olamazsınız:
    1- hayatta kendinizden çok seveceğiniz bir şeye sahip olmak: esiniz ve çocuklarınız.
    2- Kendinizden daha büyük bir amaç ve hedefin parçası olmak: sosyal sorumluluk, liderlik, bir konuda onculuk etmek, insanlığa hizmet etmek…
    3- insanları sevmek ve koşulsuz ve karşılıksız yardımcı olmak: gülümsemek, takdir etmek, övmek, teşekkür etmek, saygı göstermek, değer vermek…
    4- Paylaşmak: sevginizi, bilginizi, basarinizi, başarısızlığınızı, networkunuzu, tecrübenizi, duygularınızı…

Ölümün tersi yaşamaktır.  Yaşadığınızı ancak biri sizi görürse, duyarsa yani iletişim kurarsa hissedersiniz. Daha derin bir şekilde yaşadığınızı anlamak için daha yoğun ilişki kurulmalıdır. Bu yoğun ilişkinin kavramsal karşılığı sevgidir. Sevmek ve sevilmek, yaşadığımızı hissetmemizin en anlamlı yoludur.

“Bu durumda ölümün karşıtı yaşamaktır” bilimsel gerçeğinin birazcık arkasına baktığımızda ölümün karşıtının sevgi olduğunu görüyoruz. Yok olmak ölümdür; var olmak ise sevgi.

Sevmekten vazgeçen bu bağlamda yaşamaktan vaz geçmektedir.

Korkuyor musunuz? O halde daha fazla sevin ve sevilin korkunuz azalacaktır.

Ağzımızdan her çıkanın bir tercih olduğunu görmemiz gerekiyor. Her söz bir tercihtir. En basiti ve en sıradanı bile:

Merhaba,

N’aber?

Günaydın…

Bir seçimdir. Seni ve çevreni etkiler.

Çalışkan olmak, ya da olmamak bir seçimdir. Mutluluk için çalışmak veya çalışmamak da bir seçimdir.

- Mutluluk için çalışmam, olacaksa kendiliğinden olur, diyen seçimini mutsuzluktan yana yapmıştır.

Yaşamak bir tercihtir. Yaşarken çalışmak da bir tercihtir. Her ikisini de tercih etmeyebilirsin. Ancak doğaya bak: Her doğan yaşamaya çalışıyor. Doğanın verdiği bu mesajı almak gerekiyor.

“Yaşamak için bu kadar uğraşmak niye?” sorusu öğrenilmiş mutsuzluktur. Yaşamak kendisi harekettir. Hareketi yavaşlayana ihtiyar; durana ölü diyoruz. O zaman ölümün ikinci karşıtı; harekettir.  

Buraya kadar yazdıklarımızı özetlersek :

Sevgi ve hareket  yaşıyor olmanın en önemli iki parçasıdır. Her ikisi için de bir tutum takınmak, taraf olmak gerekiyor: Hareket ve sevgi, ikisini merkezine koyan mutluluk oyununda başrolü kapar.

Enerjinin bittiğini düşünüyorsun, bitkinsin çaresizsin… Durma devam et; pedalı çevirdikçe bisiklet ayakta kalacaktır. Gerekirse yön değiştir, saf değiştir. Bunun başka yolu yoktur. Bence hayattaki en akılsız insan aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar bekleyendir.

Biri seni göremezden geldiğinde kızıyorsun. Sıranı aldıklarında sinirleniyorsun. Öte yandan kendini göstermekten çekiniyorsun. Çekinme bu dünya senin.

Hareket et ve sev

Move & Love

Umut Özgür Tarakçı