Farkındalığı Anlamak Farkındalıklı Yaşamak

Farkındalığı Anlamak Farkındalıklı Yaşamak-Atila Gönder    
Değerli Bir Akademisyen olan Atila Gönder'in vefat etmeden önce hazırlamış olduğu kitabı, vefat ettikten sonra eşi tarafından okurlarla buluştu. Kitabın geliri kız çocuklarına burs olarak bağışlanacaktır.

Bu kitapta, duyumuzla çevremizden,diğer bir ifade ile dış dünyadan gelen girdileri kesintisiz alma ve algılayabilme niteliği olarak tarifleyebileceğimiz,dinamik yapısı olan’farkındalık’ konusu işlenmiştir.İlk bölümde dikkat,farkındalık ve kısa dönemli bellek ile ilgili bazı kısa ve öz bilgiler verilmiş,özellikle farkındalığın yaşamımızda taşıdığı önem değişik başlıklar altında,bazen yaşanmış anılar ve hikayelerle ele alınmıştır.Bu bölüm ile amaçlanan farkındalığın ve farkındalıklı yaşamanın önemini kavramak ve yaşama farklı açıdan bakabilmeyi sağlamaktır. Kitabın ikincibölümünde ise konuya daha bilimsel açıdan yaklaşılmış,devamında ise bilinç üzerine spekülasyonlara yer verilmiştir.
Burada belirtmek isteriz ki, kitapta anlatılanların temelini 2009 yılında Amerikada yayınlanan bilimsel makale oluşturmaktadır,böylelikle işlenen ‘farkındalık’konusu bilim çevrelerine de duyurulmuştur.
Bu kitabın yazarı Atila Gönder,uzun zaman önce zihninde tasarlamaya başlamış olduğukitabı yazmaya,rahatsızlanıp tedavi sürecinde evde daha fazla zaman geçirmesi gerekince vakit buldu ve büyük istekle yazmaya başladı ve aramızdan ayrılmadan önce hastane şartlarında dahi olsa gece gündüz çalışarak bu kitabı tamamlayabilme ve bizlerle paylaşabilme gayreti içerisine girmiş ve bunu başarmıştır,bir ay sonra da bizlere veda etmiştir.Bunu nasıl başarmıştır?Kitapta anlatılanları bizzat yaşayarak,kısacası "farkındalıkla".Geçmişteki bütün bilgi ve hayata dairdeneyimlerini süzgeçten geçirerek bizlere aktarmayı amaçlamıştır sadece.

Yorum eklemek için giriş yapın