Hamile Yogası Hakkında Çok Özel Söyleşi

Türkiye'de son zamanlarda yaygınlaşan, adını sık sık duyduğumuz yoganın birçok çeşitinden bir tanesi  "Hamile Yogası". Sağlık açısından önemini, doğum öncesi ve sonrası faydalarını, hamile yogası hakkında deneyim sahibi ve işin uzmanı olan Çimen Erengezgin'e ve katılımcılara sizin için sorduk.

Türkiye'de son zamanlarda yaygınlaşan, adını sık sık duyduğumuz yoganın birçok çeşitinden bir tanesi "Hamile Yogası". Sağlık açısından önemini, doğum öncesi ve sonrası faydalarını, hamile yogası hakkında deneyim sahibi ve işin uzmanı olan Çimen Erengezgin'e ve katılımcılara sizin için sorduk.

Neden Hamile Yogası?

Çimen Erengezgin:  Hamile yogası derslerine başladığımda ilk fark ettiğim, aynı anda iki varlığa birden hitap ettiğimdi. Anne adayları ve dünyaya yeni getirecekleri bebekleri bu çok özel bir an…

Derslerin esas amacı nedir?

Derslerde esas amaç, anne adayının “en” safhalarına ulaşmasını sağlamaktır. Yani; en rahat hamilelik dönemi ve doğumu sağlamak, tüm korku ve endişelerden en iyi şekilde arındırmak, fiziksel ağrıları en aza indirgemek vs. vs.

Yoga derslerine katılan anne adaylarında nasıl bir fark oluyor?

Gerçekten düzenli olarak yoga derslerine katılan, derslerde tam olarak konsantrasyonu sağlayan tüm öğrencilerde daha rahat ve huzurlu hamilelik dönemi ve sonrası gözlemleniyor. Güzel olan, tüm bunların bebeğe de yansıması. Daha huzurlu, sakin, uyku düzeni olan, sağlıklı bebekler dünyaya geliyor.

Öncellikle şunu belirtmeliyim ki bazı bebeklerin isimleri en baştan beri belli oluyor. Bazılarınınsa doğum sonrasına bırakılıyor. Elbette anne ve babaların akıllarında isimler oluyor ama yine de tam karar veremiyorlar ve “yüzünü bir görelim, o zaman ismini koyarız” diyorlar. İsimleri belli olan bebeklere derslerde o isimle hitap ediyorum. Görmediğimiz, dokunmadığımız, ancak varlığını bildiğimiz ve hissettiğimiz için.

Her biri sizin için özel olsa gerek. Bebeklerini el öpmeye getiren anneler oluyor mu? İlk buluşmalarınız nasıl geçiyor. O anda neler hissediyorsunuz bizimle paylaşır mısınız?

Kucağıma aldığım andaki duygularımı tarif etmem imkansız. Çınar da bu bebeklerden biriydi... En baştan beri ismi belliydi. Annesiyle birlikte hamilelik döneminin büyük bir kısmında birlikte yoga yaptık. Son dönemece gelince, öpüşüp, “sağlıklarla birbirlerine kavuşmak dileği ile” uğurladık. Bir müddet sonra bir haber : “Çınar dünyaya gözlerini açtı”. Ardından ilk doğum resimleri ulaştı. Sonrasında da dünya tatlısı annesiyle birlikte, Çınar elimi öpmeye geldi. Bebek olmanın tatlılığı, saflığı bir yana, gerçekten de çok özel ve güzel duygular yaşattı bana. Annesi “yoga sayesinde çok sakin ve huzurlu bir bebek Çınar” diyordu. Bunun gerçek olduğuna şahit oldum. Kucağımda küçücük, sevgi şelalesinin kalp atışları, kocaman gözlerinin maviliğinde eriyordu. Henüz 2 aylık olan bedeni, annesinin karnındayken alışkın olduğu yogayla, bu dünyada da tanıştı. Evet, en küçük öğrencimle birlikte yoga yaptık. Ne büyük bir mutluluk... Çınar kucağımdayken, ben mi O’na huzur verdim, O mu bana bilemedim. Huzur ve mutluluk aktı, candan cana.

Çınar ve annesi Selin Yarımoğlu Güneş'in ziyaretinden bir kesit.

Bebek ziyaretlerinden devam edelim mi?

Hamile Yogası dersindeyim. Dersin son anları yani derin gevşeme safhası. Kapının dışında mırıldanmalar. Gidip açtım ve karşımda 5 ay önce doğan dünya tatlısı Bal. Annesinin kucağında zeytin gözleri ile bana bakıyor. Anneyi öpüp, içeri aldım ziyaretçileri. Derin gevşemeden yeni kalkan hamilelerin Bal’ı görünce yüzleri daha bir aydınlandı.

Bal ve annesi Nur Polat'ın ziyaretinden bir kesit.

Doyasıya öpüp kokladık minik kızı. Nasıl uslu ve sakin. Kucaktan kucağa dolaşıyor, gıkı bile çıkmıyor. Gülücükler yanaklarından eksik olmuyor. Fonda bir müzik çalıyor. Aylar önce annesi de derslere gelirken bu müziği çalıyordum. Sonrasında evde dinlemeye devam etmişler. Bal, odayı da müzik gibi hiç yadırgamadı. Zaten pek sakin ve huzurlu bir bebekken daha bir rahatladı sanki.

 

Ardından kapı bir kere daha çalındı. Bu sefer gelen 2 aylık Kerem’di. Uykudaydı Kerem’cik. O’nu öpüp koklayamadık. Pusetinde yattı uzunca bir süre. Uzaktan sevgimizi yolladık.

 

Çok keyifli bir iş yapıyorsunuz. Eski öğrenciler yeni öğrenciler bir arada çoğalan pozitif bir enerji aynı ortamda. Sosyal kaynaşma ve paylaşımlar kaçınılmaz oluyordur.

Evet kesinlikle öyle oluyor. Eski öğrenciler, yeni öğrencilerle hemen kaynaşıyorlar zaten . “Sorun” dedim “aklınızda ne varsa sorun” bir daha bu fırsatı bulamayacaklarını düşünerek. Pek çok hamilelik öyküsü dinleyeceklerdi elbet, ancak aynı yoga dersinden yararlanan annelerin tecrübeleri başka olmalı.

Eski hamile, yeni anneler keyifle paylaştılar anılarını. Yoganın hamilelik dönemi, doğum ve sonrasındaki faydalarını anlattılar. Bebeklere etkisini zaten gözler önüne sermişti bu buluşma.

Çimen Hanım sizin duygularınızı alalım yoga eğitmeni olarak ne hissediyorsunuz?

Bir yoga eğitmeni olarak en güzel hediyelerden birisiydi bu ziyaretler. Eski öğrencilerimin gülen gözlerini, bebekleriyle olan sevgi bağlarını ve anneliğin onlara ne kadar yakıştığını gördüm. Babalar da çok ilgililerdi doğrusu. Güzel birer aile olmuşlardı. Bana kalan mutluluk ve sağlık dilemekti. Kalbim küçücük yüreklerin atışına tanık oldu, ellerim minik elleri tuttu, gözlerim masumiyetle buluştu. Bu güzel insanlardan ayrılırken, içim huzurla doldu...

Son olarak neler söylemek istersiniz? Bu söyleşi aynı zamanda, anne ve bebeklerine bir hatıra oldu. İyi ki yoga eğitmeniyim, bütün iyi dileklerim herkese olsun. Son Söz: MAŞALLAH.. MAŞALLAH.. MAŞALLAH..

Özlem Hanım, hamile yogası ile nasıl tanıştınız? Deneyiminizi paylaşır mısınız?

Özlem Gençelli Çağlayan: Hamileliğimi ilk öğrendiğimde bende herkes gibi güzel bir hamilelik ve doğum süreci geçirmek için araştırma yapmaya başladım. Sağlıklı  bir hamilelik, rahat bir doğum ve huzurlu bebekler için yolun yogadan geçtiğini anladığımda Çimen hanımla tanıştım ve hafta da 1 yoga derslerine başladım.

Yaptığımız hareketler bedenen hazırlanmamzı  ve aynı zamanda değişen psikolojimizin farkına varmamızı sağladı. İçimize dönüp hem bebeğimizi rahatlatmayı hem de ilk iletişimimizden itibaren dengeli olmayı öğretti.

Kendimi her dersten sonra dingin, huzurlu ve mutlu hissediyordum. Doğumumu sezeryanla yapmış olsam da doktorum benim için " normal doğum yapmanı cok isterdim çünkü pelvisin çok uygun hale gelmiş" dedi.

Yaptığım yoganın işe yaradığını o an anladım. Doğumdan sonra sütümün hemen gelmiş ve bebeğimi bekliyor olması, kızımın dünyadaki ilk anlarından itibaren huzurlu,kendi kendine oyalanabiliyor olması da yoga sayesinde. Yoga hayatımızın bir parçası oldu olmayada devam edecek anı yaşayabilmek için.

 

Oylun Hanım, sizde  hamile yogasına ilgi gösterip Çimen Hanımla yolları kesişen bir annesiniz şimdilerde..  Yaşadığınız tecrübeyi bizlerle paylaşır mısınız?

 

Oylun Özlü: Öncelikle geçen gün hamile yogası deneyimini anlatır mısın diye Çimen hocadan mesaj geldi. Benim ve minik Bora için müthiş güzel bir anı olacağına karar verdiğim için hemen evet dedim kendisine.

Tae-bo dersinde biraz fazla hareket ettiğimde bayılmak üzereyken kendimi zor dışarı attığımda hamile olduğumu tahmin ettim ve hemen ertesi gün test yaparak öğrenmiş oldum. İlk tanışmamızda kendisiyle kalp atışlarını duyarak olmuştu. Sonrasında doktorum ilk aylarda riskleri düşünerek sporuma sadece yürüyüş ile devam etmemi önerdi. 3. Ayımı tamamlarken yoga dersleri olduğunu öğrendim ve doktorumu ikna ettikten sonra ilk dersime katıldım.

Daha önceden 1-2 derslik yoga deneyimlerim olmuştu ama bu defa dersler hepsinden daha farklıydı. Bebeğimin ilk hareketlerini yeni yeni hissetmeye başlamışken, onun ve benim aramda olan bağın daha da kuvvetlenmesine ve onu sadece bedenen değil ruhen de hissetmeme yardımcı oldu dersler. Yoga aynı zamanda vücudumun esnek kalmasına ve rahat hareket edebilmeme izin verdi. Hamileliğimde toplamda 25kg almama rağmen, son aya kadar hiçbir şişliğim olmadı ve doğuma giderken hala koşturabiliyordum. Rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirdim.

 

İsim konusunda karakterini etkilediğini düşündüğüm için bir türlü karar veremiyordum. En son Çimen hoca ile Rüzgar ismi üzerinden konuşurken ismini Bora koymaya karar verdim. Her ne kadar rüzgarın en sert hali olsa da kendisi inatçılık dışında çok uyumlu bir bebek oldu.

Normal doğumu çok istesem de Bora’nın inatçı olması ve son haftaya kadar dönmemiş olması nedeniyle sezaryen ile buluştuk onunla. Doğumdan sonrasında da kendisinin uykuları ve davranışları çok düzenliydi. Yoga yaparken dinlediğimiz şarkılar ile doğumdan sonra da rahatlıyordu.

Tüm anne adaylarına hamile yogası yapmalarını hem bebekleri için hem de kendi bedenleri ve zihinlerini rahatlatmaları için tavsiye ediyorum. Bu deneyimi bana yaşattığı için de Çimen hocaya çok teşekkür ediyorum.

Bizlerde bu güzel söyleşi için katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz.

Şebnem Şimşek

Yorum eklemek için giriş yapın