Bebekler Birbirini Anlıyor!

Yetişkinler için, bir bebeğin neler hissettiğini anlamak zor olsa da ABD’deki Brigham Young Üniversitesi’nin araştırmasına göre, beş aydan itibaren bebekler birbirlerini çok kolay anlayabiliyor.

Infancy adlı akademik dergide yayınlanan psikoloji profesörü Ross Flom’un çalışması, beş aydan itibaren bebeklerin bir başka bebeğin duygularını anlayabildiğini ortaya koyuyor. Flom, “Yeni doğanlar aç ya da yorgun olduklarını anne ve babalarına sözlüolarak ifade edemez bu yüzden ilk iletişim yöntemleri duygular yoluyladır. Bu nedenle ilk gelişme sürecinde duygulardaki değişimleri ayırt edebilmeleri şaşırtıcıdeğil” diyor.

Araştırmaya göre, 5 aylık bir bebek, akranının çıkardığı olumlu ya da olumsuz seslere uygun seslerle ve yüz ifadeleriyle karşılık verebiliyor. Flom, ilk kez bu kadar erken dönemde bebeklerin birbirlerine karşılık verebilme becerisinin ortaya konulduğunu vurguladı. Flom daha önce yaptığı araştırmalarda, bebeklerin köpekler, maymunlar ve klasik müziğin “neşeli mi yoksa üzüntülü mü” olduğunu anlayabildiklerini göstermişti.

Yorum eklemek için giriş yapın