Zonguldak Maden İşçisi Ruhr Müzeler Topluluğu Sergisine Kapak Oldu!

Dünyanın Kültür Mirası Ruhr Müzeler TopluluğundaTürk Fotoğrafçısının objektifinden kareler  tanıtım davetiyesinde ve katalogda yer aldı.

Mersin’de yaşayan Fotoğraf Sanatçısı Tahir Özgür, Ruhr müzeler topluluğunda gerçekleştirilecek fotoğraf sergisinde yer almanın yanı sıra bu haberi özel ve anlamlı kılan, bir çok katılımcı arasından seçilen Zonguldak Maden Ocağında çekilmiş maden işçisinin yakın çekim fotoğrafının Ruhr Müzeler Topluluğunda açılış davetiyesinde ve tanıtım kataloğunda öne çıkması oldu.

2001 yılında UNESCO tarafından Kültür mirası olarak ilan edilen,  dünün ağır sanayi bölgesi, maden diyarı olarak bilinen  Almanya’nın Essen  Ruhr Bölgesi, 1851 yılında kapatılan maden ocağı  şimdilerde   Almanya’nın en büyük metropolü...  Madenler, fabrikalar, depolar müzeleştirilerek kalıcı sanat alanlarına dönüştü.

Ruhr müzesi 2009 yılında Almanya'nın en ilgi çekici kültür mekanı seçildi, aynı yıl sanatçılar ve tasarımcılar için 1000 atölye açıldı.

2010 yılındaAvrupa Kültür Başkentleri'ndan birisi olmaya hak kazandı, açılışına 100 bin kişi katıldı.  Essen’in kuzey doğusunda yer alan Ruhr Bölgesi'nde ki müzeleri her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Bir zamanlar maden ocağı olan bu yerleşkede şu an ziyatretçiler ham kömürün işlenmesi sürecine tanık olabiliyor. Kömürün çıkarıldıktan sonra geçtiği döner tamburlar, elekler, yıkandığı ve soğutulduğu alanlar ses yerleştirmeleri ve görüntü projeksiyonlarıyla ziyaretçilere sunuluyor. Yerleşke içine taşınan ve 2009 yılında hizmete açılan Essen Müzesi’nde de bir endüstri şehrinin tarihine tanık olunabiliyor.

Konferanslar, atölye çalışmaları için mekanlar, restoranlar, sergi mekanları, açık hava alanı ve sahnesi bir çok kültürel etkinlik için kullanılmaktadır.

Bu bölgede 53 kent bulunuyor. 4 bin 435 kilometrekare alanda 170 değişik ulustan 5 milyon 300 bin kişi yaşıyor. Yaklaşık olarak 250.000 Türk kökenli olduğu belirtiliyor; bu nedenle de Alman-Türk ilişkiler için en önemli bilimsel kuruluş burada yerleşiktir.

 

Yorum eklemek için giriş yapın