Uyarı
  • JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/farkind3/public_html/images/resim.galerileri/galeri_kdolu
Bilgilendirme
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/resim.galerileri/galeri_kdolu

Engel Savaşçısı Kenan Dolu, Toplumsal Değişim ve Dönüşüm için Sokaklarda!

Sosyal girişimciliği ile fark yaratan Kenan Dolu, daha önce uygulanmamış bir ilki gerçekleştirdi. Öncelikle bulunduğu ilçe genelinde sosyal aksaklıklara sebep olacak durumları tespit ediyor, engelleyenleri önce sarı sonra kırmızı kart vererek uyarıyor. 

 Şehrin en işlek caddelerinde rahatça gezebilmenin, alışveriş yapabilmenin, hatta  dilediği mekanda çay içebilmenin, yemek yiyebilenin hazzını yaşamak herkesin en doğal hakkı! Bu doğrultuda teşvik edici projeler üretilmeli ve destek görmelidir. Kenan Dolu’da  öncelikle üzerinde “Beni Engelledin! “ yazan sarı kartı;  engelleyici hal ve harekete maruz bırakanlara, kural ihlali ile karşılaştığı kişilerin aracına kartlarını bırakarak sosyal mesajını yerinde veriyor.  Kırmızı kartta ise “Beni yine engelledin!”  Yazısıyla tekrarlanan hatayı uyarmak amaçlı hazırlanmış…  Uygulamanın ceza yaptırımı yok. Önemli olan sosyal bilinçlendirmeyi ve sorumluluğu üst düzeyde tutmaktır. Ayrıca uygulama sayesinde araç parkeden vatandaşlar, engelli yollarını ve park alanlarını gasp etmemeye özen gösterecek. Esnaf ve büyük işletmeler engelli engelsiz tüm müşterilerine uygun giriş düzenlemesi yaparak kapı önü alışverişlerine son verecek güzel gelişmelere olanak sağlamayı hedefliyor. Kenan Dolu, özellikle bazı esnafların dükkan girişlerini yeniden düzenlediğini, rampa yaptırdığını ekledi.

Hafta içi bir gün öğle saatlerinde  Kenan ile Maltepe’de buluştuk.  Birlikte onun yaptıklarını, karşılaştıklarını gözlemleyerek geçirdim.  Kendimi bir an aynı engellere verdiğim tepki ile öfkeli buldum. Yollarımız engellendikçe uzadı, daha çok dolaşmak zorunda kaldık. Geri dönmektense yeni yol arayışıyla gitmek istediğimiz yere vardık..

 

Kenan Dolu 28 yaşında, 15 yaşından beri hastalığından dolayı yürüyemiyor. 12 yıl evden dışarıya çıkamamış. Azmi sayesinde evde kendini geliştiriyor. Kendi başına İngilizce öğreniyor. Hayallerinden ve hedeflerinden hiç vazgeçmiyor. Esas dönüm noktası, onun için özgürlük kapıları Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından açılıyor ve artık Kenan mücadelesini engelsiz hayat projesine adıyor.

Sence özgürlük nedir?

İstediğim an istediğim saatte kendi başıma yardım almadan sokağa çıkabilmek.

Eve kapanmıştım tek başıma yardımsız dışarı çıkamıyordum. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç rahat dışarıya çıkabilmem için evimizin önüne rampa yaptırdı. Artık kolaylıkla canım istediği zaman, istediğim saatte gecenin üçünde de olsa yardım almaksızın dışarı çıkabiliyorum.  

Hayata hiç küskünlüğün oldu mu?

Her zaman kendimle barışıktım. Uzun zamandır sporla uğraştığım için fazla bir şeyi dert etmeye zaman kalmadı. 12 yıl ev hayatım oldu. Şimdi bunun acısını çıkarıyorum; ama evdeyken internet sayesinde yabancı dilim gelişti. Dünyanın her yerinden insanlarla tanışma imkanım oldu.

Gün içinde neler yaparsın?

8:00-8:30 gibi uyanıyorum. Dengeli bir kahvaltı yaptıktan sonra spor yapmadan evden çıkmıyorum.

Kız arkadaşın var mı?

Kız arkadaşlarım oldu. Kız arkadaşlarım evde beni ziyaret ediyorlardı. Şuan kız arkadaşım yok, özgürlüğüme odaklandım. Kendimi özel bir ilişkiye bağlamak istemiyorum.

Sosyal mesajların ile ilgili yeni bir proje var mı? Yoksa ( beni engelledin kartları gibi) olanı daha da geniş kitlelere yaymak ve daha çok ses getirmek öncelikli mi?

Maltepe hepimizin ve Maltepe’de herkes  farkındalık yaratana kadar ben bu projeyi sürdüreceğim.

Maltepelilerin ve Ali Başkanın desteği ile projemi büyüterek Maltepe’yi engelsiz kent projesine sokmayı planlıyorum.

İyi bir yönetici, sıradan insanları sıra dışı işler yapar hale getirir. Peter F. Drucker’in sözleri gibi iyi bir yönetici olan, bu farkındalığı yaratan günümüz insanına sessizliklerini bozması, pratiğe dökülmemiş düşüncelerini atağa geçirerek birer engel savaşçısına dönüşmesine yardımcı olduğu için Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teşekkür ederiz.

Eskiler fikri olanın efkarı da olur demişler. Biz fikir savunucularının, sosyal yaşamdan beslenenlerin, sosyal girişimcilerin mücadele yollarını  gördükçe efkarımız yine fikri olanlar tarafından dağıtılması yaşama tesellimizdir. Böyle bir projeyi yakından takip etmeme olanak sağladığı için Kenan Dolu’ya teşekkür ederim.

                                                                                                                                                                        Şebnem Şimşek

{gallery}galeri_kdolu{/gallery}

Yorum eklemek için giriş yapın