Kendini Tanımak- Alkım Uyar ile Workshop

Kendimizi tanıdığımızı zannederiz. Öyle ya insanın kendisinden gizli ne olabilir ki? Üstelik kendimizle ilgili fikrimiz büyük oranda diğerlerinin bizle ilgili fikirleriyle de uyuşur.  Yani şüphelenmemizi gerektirecek bir durum da yoktur. Acaba gerçekten öyle mi?

Bakalım:  Bir cinsiyetimiz olduğunu biliriz. Genelde yaşımızı, uyruğumuzu ve doğduğumuz bölgeyi de. Tabi bunlar bizi nitelemek için fazla genel kalırlar. Peki ya daha özeli, yani hayatta nasıl bir insan olduğumuz, neleri sevdiğimiz, ne istediğimiz , gerçekte neye eğilimli olduğumuz... Bazılarına annesi ya da babası çocukken sürekli dikkatsiz olduğunu söylemiştir, bir diğeri kendisini iflah olmaz bir içedönük zanneder, bir diğeri tamamen kulaktan dolma bilgilerle kendisinin müzik kulağının sıfır olduğuna inanır.  Elbette hakkımızda yapılan  bu yorumlar, her ne kadar belirli bir gerçeğe dayandırılsa da aslında yorumu yapan kişinin ruh haline aitlerdir. Bu da çok güvenilir bir kaynak sayılmaz.

ASLINDA KENDİMİZLE İLGİLİ ETRAFLI BİLGİYİ, EN TARAFSIZ OLARAK YİNE  KENDİMİZDEN ÖĞRENİRİZ. Ama farklı bir biçimde sormalıyız. Kendi ezberlediklerimizi tekrar ederek ya da ispatlar sıralayarak değil.  Bu güzel bir kaçış olur ama, aynı kaydı tekrar tekrar dinleyerek eski ezberi sağlamlaştırmaktan başka işe yaramaz. Bunun için kendimizin daha derinlerine bakmalıyız. İpuçları satır aralarında gizlidir. Aslında aklımız ve kalbimiz bize ‘Ben buyum’ ya da ‘Bu değilim’ diye hergün seslenir. Kendi iç bütünlüğümüzle uyumsuz bir şeyler yaptığımızda kendimizden düşünsel,  duygusal ve hatta fiziksel olarak tepkiler alırız. Çoğunlukla bunları görmezden gelir ya da bastırmaya çalışabiliriz. Bu bize en hafifinden tutuk bir boyun ya da geçmek bilmeyen baş ağrıları olarak geri döner.

Yaşam yolumuzla, kendi iç bütünlüğümüzle uyumlu yaşadığımızda ise daha akıcı düşünmeye, neşeli-hafif hissetmeye, fiziken canlanmaya başlarız. Coşku hissederiz, yaptığımız eylem bize zevk verir genel bir huzur duygusu ile yaşarız.  Yine de bunu bilmek bile tamamen farkında olmaya yetmez. Günümüzde YAŞAM ÇOK HIZLI AKAR VE SÜREKLİ BİR YETİŞME ENDİŞESİ İÇİNDE YAŞARIZ. (Belki şu anda her şey iyi olabilir ama, acaba bir sonraki anda öyle olacak mıdır?) Artık anksiyete ve kontrol saplantılı olmak kaçınılmazdır. İçimizden gelen sinyaller çok zayıf kalır ve koşullandığımız şekilde, otomatik pilotla yaşamaya devam ederiz. Peki bu durumda hayatımızı gerçekte ne kadar kendimiz yönetmiş oluruz. Hasbel kader edindiğimiz fikirler ve  içinde bulunduğumuz durumlar  bizi yönetmeye devam eder.

Kendini tanımak her zaman insanların zihinlerini meşgul ettiği için Sokrates’ten, Mevlana’ya  bir çok düşünür ve günümüze yaklaşıldıkça da Maslov, Jung, Ericcson ismini sayamayacağımız kadar çok bilim insanı bu konuyu araştırmış,  bir çok ekol bu konularda teknik ve uygulamalar geliştirmiştir. (*) Bunların bir kısmı bugün bilimsel kabul edilen bilinçaltı tahlilleri, bir kısmı daha manevi ezoterik öğretilerin uygulamalarıdır. Her gün duymaya başladığımız ‘Farkındalık’ gibi kavramlar da kendini tanımanın bir ifadesidir:  Kendini bilen evreni bilir.

Bu ihtiyacın farkında olan insanlar,  daha kaliteli,  kendileriyle dolayısıyla çevreleriyle daha barışık ve kendi gerçeklikleriyle daha uyumlu bir yaşam için kendi içlerine bakmaya çalışıyor ve bunun için çeşitli yollar arıyorlar. Benim kişisel yolculuğumda başvurduğum pek çok farklı kaynak ve ekol var.  Zaman zaman çok fayda gördüğüm ve benzer profildeki insanlarda ön açıcı olabileceğini düşündüğüm uygulama ve teknikleri bir araya getirme fikri böyle ortaya çıktı. Teorik olarak kalan ve hayata pratik olarak aktarılamayan bilginin fazla etkili ve kalıcı olmadığı inancındayım. Bu nedenle kavramsal tartışmaların yanısıra tüm duyuların bir arada kullanıldığı bir atölye programı tasarladım.

İnsanınkendi yaratma potansiyeli ile tanışmasını, kendi iç ufuklarını tanımasını amaçlayan 'KEŞİF YOLCULUĞU' Kretif Koçluk, EFT (duygusal özgürleşme teknikleri), NLP (zihinsel yeniden programlama), Sanat Terapisi uygulamaları, Enerjilerle çalışma, Rüya çözümlemeleri ve spriüel, felsefi yaklaşımlarla farklı ekollerden derlenmiş karma bir çalışma..

İnanıyorum ki adım atan kişinin karşısına fayda göreceği yaklaşım, kişi ya da fırsatlar çıkıyor. Yepyeni hayatlara giden yollar açılıyor. Aşkla  kalın...

Alkım Uyar

 (Keşif Yolculuğu Atölye Programına katılmak  ya da bilgi için e- mail aracılığıyla bağlantı kurabilirsiniz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

(*)Platonun kaleme aldığı sokrates ve alkibides dialoglarında kendini bilmek üzerine konuşulurken ‘Kendimizi bilirsek, kendimizle nasıl ilgilenebileceğimizi de biliriz. Bu bilgi olmazsa, kendimizle ilgilenmek imkansızdır.’ denmektedir.

Öğretisinin temeline aşk ve kendini tanıma kavramlarını koyan ünlü Tasavvuf ehli Mevlânâ Celaleddin-i Belhi Rumi ‘Kendinden kendine sefer eyle’ der..

Yorum eklemek için giriş yapın