Hıdrellez 2012 Etkinlikleri

Her yıl 5-6 Mayıs'ta düzenlenen Hıdrellez etkinliklerinde onlarca kişinin katıldığı, dileklerin tutulduğu, ateş yakılıp üzerinden atlandığı, çevresindeki halkalarda şarkılar söylendiği, baharın müjdecisi olarak bilinen bir Hıdrellez günü daha gelmiş bulunmaktadır. Yazı karşılamak, dileklerimizi dilemek için bizi bekleyen etkinliklerden bazılarını sizler için paylaştık...

İstanbul

4 Mayıs 2012 Cuma, 20:00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda HIDIRELLEZ konserinde Muammer Ketencoğlu ve Balkan Yolculuğu müzik dinletisi olacaktır.

http://www.biletix.com/etkinlik/NKC60/ISTANBUL/tr

 

Hıdrellez’in korunması gereken, kültürel bir değer olduğunu düşünen KafePi ve Bronx Organizasyon bu yıl Hıdrellez Şenliğini yaklaşık 20.000 kişinin katılımı ve güvenli ortamda, 5 Mayıs Cumartesi tarihinde şehrimizin en yeşil, ulaşımı en kolay mekanlarından biri olan Park Orman’da gerçekleştirme kararı aldı.

Ana ve alternatif sahnede birçok ünlü müzisyenden ve gezici çalgıcılardan canlı müzik, roman çadırları, onlarca yiyecek alternatifinin bulunduğu yemek alanları, dilek ağacı, piknik alanlarında keyif, bandolar, el işi ürünlerin satın alınabileceği satış alanları, jonglorler, değişik oyun ve eğlence alanları ile gün boyu eğlence sizi bekliyor.

Şenlik Etkinliğinde Yer Alacak Gruplar

Burhan Öçal ve Trakya All Stars, Brooklyn Funk Essentials DJ set + live vocal, Fire Water, Babazula, Dubioza Kolektiv, İstanbul Arabesque Project, ASM, Mabel Matiz, Forty Thieves Orkestra...

 Kapı açılışı saat 12:00'de. Festival alanında içki satışı (bira 5 TL) da var.

Biletleri Biletix.com'dan alabilirsiniz. Fiyatı: 25 TL

Bridge Hıdrellez Şenliği

Bridge Restaurant'ta 5 Mayıs 2012 cumartesi gecesi gerçekleştirilecek olan 1.Bridge Hıdrellez Şenliği'nde farklı sürprizleri de içerisinde barındıracak. 

Alan itibariyle kişi sayısının sınırlı tutulacağı 1. Bridge Hıdrellez Şenliği’nde ateş yakılacak, gül ağacına dilekler asılacak. Misafirler Murat Kaynak Orkestrası’nın söyleyeceği roman havaları ile eğlenirken, baharın ilk kuzu eti de şenliğin misafirlerine sunulacak. 

Tüm kadın misafirlere birer tef de hediye edecek olan Bridge, oluşturulacak Bridge Hıdrellez Hatırası önünde çekilecek siyah beyaz fotoğraflarla misafirlerin nostaljik hatıralara sahip olmasını sağlayacak.  Bridge Cafe’de gerçekleşecek şenliğe yürürken, misafirlere rengârenk mumlar eşlik edecek. Dileklerin asılacağı gül ağacının yanında, her misafir için birer zarf, not kâğıdı ve kalem hazır bulundurulacak. Sınırlı sayıda rezervasyon yapılabilecek olan 1. Bridge Hıdrellez Şenliği’nde, misafirlerin özgürce dans edeceği geniş bir alan da bulunacak. Şenliğin başlamasıyla birlikte, Hıdrellez ateşi yanmaya başlayacak. Şenlik süresince bir kameraman ve bir fotoğrafçı, baharın gelişini kaydedecek. Şenliğe katılmak için 0 216 391 95 85 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 Fiks Mönü: 60 TL

 

Hıdrellez Ahırkapı'da da Kutlanacak!

Ahırkapı Mahallesinde oturan Romanlar, bu yıl da Hıdrellez bayramını 5 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00 ila 23.00 saatleri arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak’ta kutlayacak.
 

 "Sokaklar bizim, kendi güvenliğimizi her zaman olduğu gibi kendimiz sağlarız. "

Mahalleyi etkinlik sonrasında katılanlar hep birlikte temizleyecek. Çünkü kutlama alanı aynı zamanda Roman halkının yaşam alanı.

Ahırkapı’daki kutlama herkese açık. Kutlamalara gidenler yanlarında bir şey götürmeyeceklerini, tüm ihtiyaçlarını mahalle esnafından ve mahalleliden temin ederek mahalleliyle dayanışma içerisinde olacaklarını belirttiler. Kültürel zenginliğin, halkların bayramının parayla satılan üzerinden para kazanılan bir etkinlik olmamasına, buna karşı "enstrüman çalabilen" tüm arkadaşların yanlarında enstrümanlarını getirecekleri belirtildi.

5 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’de, Sultanahmet tramvay durağının biraz aşağısında olan Ayasofya müzesinin girişinde buluşup, Ahırkapı’ya yürünecek. Hep beraber şenlik havasında Akbıyık Caddesi üzerinden Ahırkapı’ya ininecek. Herkes Ahır kapı mahallesine davetlidir. 

 

 

 İzmir

6 Mayıs günü Hıdrellez ateşini yakıp termik santral ateşini söndürmek için Aliağa'da olacaklar.

Ayrıntılar çok yakında 1milyon.org’da.

 

 Edirne 

Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri 5 Mayıs 2012 tarihinde başlıyor.

2012 Kakava Şenlikleri iki ayrı mekânda kutlanacak: Konser, yarışma, dans gösterileri Saraçlar Caddesi'nde, diğer etkinlikler ise Kırkpınar Güreşleri'nin de düzenlendiği Sarayiçi'nde. Bu yıl da Şugarçay adlı bir güzellik yarışması düzenlenecek. Ayrıca Sarayiçi'nde nostalji köşesi oluşturulacak. Bu köşede kurulan çadırlarda sepetçilik, kalaycılık, demircilik gibi romanların geleneksel meslekleri tanıtılacak. Kakava Derneği'nin kuracağı Çeribaşı Çadırı'nda dernek ve etkinlikleri hakkında bilgi verilecek.

Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlayacak. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen pilav dağıtımı 5 Mayıs, saat 18.00'de Sarayiçi'nde yapılacak. Arınma ve doğanın uyanışını selamlama amaçlı "Bahara Giriş" ritüeli ise 6 Mayıs sabahı saat 06.00'da, Tunca Nehri kıyısında gerçekleştirilecek.

Etkinliklere Türkiye'deki 150 ye yakın roman derneğinin temsilcileri davet edildi. Özellikle Trakya'daki 50 dernekten şenliğe geniş katılım bekleniyor. Bu yıl izleyici ve katılımcıların 10 bin'e ulaşması bekleniyor.

 

Antalya 

 4-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında Karaalioğlu Parkı’nda Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda yapılacak Hıdrellez etkinlikleri kapsamında Uluslararası Roman Etkinlikleri Karnavalı gerçekleştirilecek. 3. kez yapılan Hıdrellez’de ilk kez karnaval düzenleniyor. Karnaval da Ödüllü Roman Star Yarışması, Michael Jackson Dans Grubu, çeşitli tiyatro etkinlikleri yapılacak. Ümmiye ve Coşkun Sabah ücretsiz halk konseriyle etkinliğe renk katacak.

 Roman Star Yarışması’nda en iyi bağlama, zurna, org, tef, bateri, akordeon, kanun, keman, klarnet, gitar, darbuka, davul çalan seçilecek ve en iyi dans eden çift yarışmaları yapılacak. 4 Mayıs günü başlayan karnaval her gün sabah saat 8’den geceyarılarına kadar Karaalioğlu Parkı’nda 3 gün boyunca sürecek.

Yorum eklemek için giriş yapın