Çankaya Mizah Festivali

Çankaya Mizah Festivali, 7 Haziran Perşembe günü saat 17:00'da, Konur Sokak'tan Sakarya Caddesi'ne uzanan bir Karnaval Yürüyüşü ile başlayacak. Vur patlasın, çal oynasın; Haydi Ankaralılar karnavala !..

Neden?

Otoriteler gülmekten, neşeli olmaktan hiç hoşlanmaz. Can Yücel'den öğrendiğimiz bir fıkra ne kadar anlamlıdır

"Zalim bir hükümdar hep vezirine sorarmış: 'halk ne durumda?' diye. Vezir, 'aman efendim, ağlaşmaktalar, dert içindeler' dedikçe, hükümdar keyiflenir, 'oh âlâ, pek âlâ' deyip, keyiflenirmiş. Yine bir gün böyle sorduğunda vezir, 'hünkarım millet bir tuhaf' diye hayretle anlatmış. 'Ahali sokaklarda kahkahalar atıyor, neşe içinde. Sanki bir haber almışlar da seviniyorlar gibi'. Bu haberi alan hükümdarın suratı asılıvermiş hemen. 'Eyvah' demiş, 'şimdi yandık işte. Halk neşeliyse umudu var demektir'."

Festivalimizin temel amacı yarattığı atmosfer ile "birlikte yaşama" istek ve iradesini canlı tutmak, "bir toplum olma" bilinci ve duygusunu yaratmak...

Uluslararası Mizah Festivali bu hedeflere ulaşmada en dolaysız ve katılımcı yollardan birisini başarır: Birlikte gülmek... Çünkü gülmek bulaşıcıdır ve birlikte gülmek insanları birbirine yakınlaştırır.

Bu Festivale İhtiyaç Var

    Mizah, bir zekâ ürünü olarak düşünme biçimimizi değiştirir;

    Mizah, hoşgörü ortamını geliştirir;

    Mizah, gerginlikleri azaltır, uzakta duranları yakınlaştırır.

Sorgulayan, tahlil edebilen ve umutlu bir toplumsal ortamın vazgeçilmez öğesidir mizah...

Nasıl bir festival?

    Çankaya Mizah Festivali zengin mizah kültürümüzü yurt içinde ve yurt dışında daha geniş kitlelere tanıtan bir köprü olacak, bunun yanı sıra yabancı sanatçıların katılımı ile de kültürler arası diyalogun geliştirilmesini sağlayacaktır.

    Mizah düşünceyi zenginleştirir, oluştuğu toplumu ifade eder. Mizahın gelişmesi için uygun ortamlar gerektiği gibi, gülmeceye yetenekli kişilerin yetişmelerine ve onların bu yeteneklerini geliştirmelerine uygun sosyal koşullar da gereklidir. Bu nedenle Çankaya Mizah Festivali içinde çok sayıdaki gösteri ve sergilerin yanı sıra; sohbetler, atölye çalışmaları da düzenlenecektir.

    Organizasyonun belki de en önemli özelliği, etkinliklerin büyük çoğunluğunun halkın birebir katılımda bulunacağı sokak etkinliklerinden oluşmasıdır, festivalin belirli bir hedef kitle değil herkese açık olması ile gülmenin birleştirici gücü ortaya konacaktır.

     www.mizahfest.com

Yorum eklemek için giriş yapın