YAŞAM OKULU SİZİ BEKLİYOR

“ilim ilim bilmektir,
ilim kendin bilmektir,
sen kendini bilmez isen,
bu nice okumaktır?”

                 Yunus Emre

Yaşama değer katmak ve değerini anlamak için Buğday Derneği ve Atlas Dergisi güçlerini birleştiriyor. Kaz Dağları, Çanakkale Çamtepe Ekolojik  Yaşam Kültürü Merkezin’de “Yaşam Okulunu” açıyor.

Bu okulda yaşamın yalın ve olağan döngülerini, doğanın kendisinde, tarlada ve okulun içinde fark edeceksiniz. Geçmişin unutulmuş bilgeliklerini öğrenip. Doğanın örüntülerinden, masalların erdem ve arı düşüncesine, düşünme ve öğrenme yetileri edineceksiniz.  Yaşam Okulu’nda, kendinizi ve sizi çevreleyen evreni tanıyacaksınız. Gezegeni, bugünü ve geçmişi anlayacaksınız. Gezegenin gereksindiği bilgileri keşfedeceksiniz.

Konular ve Yöntem:

İçinde yaşadığımız evren, Biyolojik yapımız, Doğanın dili, Masallar ve Erdemler üzerine, İfade ve sanat, Avcı Derleyici toplumlar, Alternatif toplum ütopyaları, Yerleşik yaşam ve yaşam pratikleri, Düşünmenin gücü, Tüketmeden yaşamanın sırları ve yaşama dair birçok sorunun cevabı. Program, ders oturumları haricinde arazi gezileri, oyunlar, beden perküsyonu, yoga, Go, Haiku egzersizleri ile destekleniyor.

Ders mekanı olarak Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nin taş yapı binası kullanılacak, bunun yanı sıra zeytinlikler, dere boyundaki yürüyüşler, tartışma oturumları, Tugay Başar ile beden perküsyonu ve pratik egzersizlerle yaşam deneyimi için fırsatlar yaratılacak. Ateş başı sohbetleri, gökyüzü gözlemi ve oyunlarla devam eden Yaşam Okulu, prehistorik bir yerleşim olan Bursa – Aktopraklık Kazı alanında sona erecek.

Yaşam Okulu katılımcıları başvurular arasından seçilerek belirlenecek. Kontenjan 20 kişi ile sınırlı. Başvuruda bulunmak isteyenler özgeçmişlerini ve bir sayfalık niyet mektuplarını ve konu ile ilgili sorularını This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine iletebilirler.

 

Programın başlığı “İçimizdeki doğa ve doğanın içindeki biz” olarak belirlendi.

Programdaki konu başlıkları ve eğitmenler şöyle;

Doğanın Dili, Güven Eken – Doğa Derneği

Örüntü Gözü, Mustafa F. Bakır – Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü

Örüntü Sistemleri ve Kaotik Yapılar, Mekanizmalar, Dr. Sinan Canan

Nasıl düşünür, nasıl hatırlar, nasıl algılarız?, Dr. Sinan Canan

Sağlığın ve Hastalığın Doğası, Dr. Günnur Başar – Şifahane

Gezegeni kurtaran masallar, Özcan Yüksek – Atlas Dergisi

Doğanın ve yaşamın farkındalığı: Haiku, Burcu Arık – Doğa Güncem

Anadolu Sembolizmi – Ahmet Yazman

Yerleşimin ve Kültürün kökenleri, Dr. Necmi Karul – İ.Ü. Arkeoloji Bölümü Prehistorya A.B.D.

 

 

Gerekli Malzemeler:

Not defteri, fener, yürüyüş ayakkabısı, mayo, havlu, terlik, fotoğraf makinesi, mevsime uygun kıyafetler.

Geliş ve Gidiş:2 Temmuz 2011 Cumartesi sabahı 09.30’da program başlayacak ve 7 Temmuz 2011 Perşembe saat 18.00’de sona erecektir. 1 Temmuz 2011 Cuma günü istediğiniz saate giriş yapabilirsiniz ve 7 Temmuz 2011 Perşembe saat 18.00 ’den sonra istediğiniz saatte çıkış yapabilirsiniz.

 

Ulaşım:

Katılımcıların Küçükkuyu’ya kendi imkânları ile gelmesi gerekmektedir. Truva, Kamil Koç, Ulusoy, Varan ve Metro Turizm’in İstanbul, Ankara ve İzmir’den otobüs seferleri  mevcuttur. Bunun yanı sıra Borajet Havayolları’nın (http://www.borajet.com.tr/) Sabiha Gökçe’nden ve Ankara’dan Edremit/Burhaniye Havalimanı’na uçuşları bulunmaktadır. Edremit- Küçükkuyu arası yaklaşık yarım saattir. Uçak veya otobüs biletlerinizi en kısa zamanda almanızı tavsiye ederiz.

Katılım Ücreti:  865 TL. Bu ücrete 6 gece konaklama, tüm kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri, eğitim programı, servisler dâhildir. Şehirlerarası ulaşım dâhil değildir.

Çamtepe Ekolojik Yaşam Kültür Merkezi  insiyatifi olarak, bütçe kısıtı olan Farkındayım Değiştim üyelerine %5 indirim yapacaktır. Katılım 20 kişi ile sınırlıdır. Hemen İrtibata geçiniz.

Katılım:

Sorularınız veya kayıtlarınız için;

Web: www.camtepe.org

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Cep: 0535 568 78 22

Yorum eklemek için giriş yapın