Bölünen Uyku Hafızaya Zarar Veriyor

Kesintisiz uykunun hafıza açısından çok önemli olduğu öne sürüldü. ABD Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, bölünen uykunun bilinen nesneleri tanımayı zorlaştırdığı bulundu.

ABD’nin Californiya eyaletinde bulunan Stanford Üniversitesinde fareler üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, bölünen uyku bilinen nesneleri tanımayı zorlaştırıyor.

BBC’nin yansıttığı araştırmada, İngiliz uyku uzmanlarının da, beynin gün içerisindeki olayları ya da kararları değerlendirmek için derin uykuyu kullandığını söylediğine dikkat çekiliyor.

Ulusal Bilimler Akademisi verilerinin ise, Alzheimer ve uykuda soluksuz kalmak gibi hastalıklarla bağlantılı olan hafıza problemlerini açıklamada yardımcı olabileceği belirtiliyor.

.

ANILARIN DEPO DÜZENİ

Bazı farelerin uyuma süresini ve kalitesini bozmadan uykuları rahatsız edildi. Aralıksız uyuyan fareler, tanıdığı objeyi daha rahat hatırlayabildiler. Uykuları bozulmuş olan farelerse iki objeye de aynı ilgi gösterdiler. Önceden tanıdıkları objeyi hatırlayamadılar. British Sleep Society'nin ünlü uyku uzmanı Dr. Neil Stanley deneyin sonuçlarını" Gün boyunca insanlar anılar biriktiriyorlar. Bu anıları ayırmak ve sadece belli anıları hafızamıza kaydetmek zorundayız. Bunu da uykuda yapıyoruz. Bu nedenle uykuyu etkileyen her şey hafızayı da etkiliyor" diye yorumluyor. Bu nedenle uyku süresi ve uyku yoğunluğu ne olursa olsun uyku süresinde aralık olduğunda bu hafızayı etkilediği üzerinde duruluyor. British Lung Foundation'ın direktörü Miranda Watson uyku apnesi olanların akşamları aralıksız uyuyamadıkları için gündüz aşırı yorgun olduklarını ve hafızalarının zayıf olduğu öne sürüyor. Ayrıca Stanley, Alzheimer hastalarının uyumakta zorlandıklarını vurgularken "Alzheimer hastalığı ve uyku arasında bir bağlantı var. Ancak beyindeki bozulma mı, yetersiz uykuya neden oluyor yoksa yetersiz uyku mu beyinin bozulmasına neden oluyor, bu belli değil" diyor.

KARANLIKTA 8 SAAT

Türkiye'deki uyku uzmanları da tamamen karanlıkta sekiz saatlik aralıksız uykunun beyin üzerinde büyük etkileri olduğu konusunda hemfikir. İdeal uykuyu 22.00 ile 06.00 arasındaki sekiz saat olarak tanımlıyorlar uyku bozukluğunun yaşlanmayı hızlandırdığını hatırlatan uzmanlar uykusu bölünen kişilerin on yıl erken yaşlandığını iddia ediyor.

 Araştırmanın lideri Doktor Luis de Lecea, uykunun sürekliliğinin Alzheimer ve yaşla ilgili diğer bilimsel kayıplar dahil bir çok patolojik durumu etkileyen temel faktörlerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Ayrıca, bozuk uykunun alkol bağımlıları olan insanlar da etkilendiğine dikkat çekilirken, araştırmacılar uyku bölünmesi ve söz konusu hastalıklarla ilgili bağlantının nedenine dair bir kanıt olmadığını vurguluyor.

Yorum eklemek için giriş yapın