Evsizlere Sığınak! Şevkat-Der Basın Açıklaması

Sevgili Sarai Sierra’nın ölümünden adeta evsizleri sorumlu tutmaya çalışmak, evsizlerin doğal barınak olarak kullandıkları mekanları kapatmak, Sarai Siera’yı bir kez daha öldürmek demektir.
Evsizler taciz tecavüzcü katil değil,bizzat taciz ve tecavüzlere maruz kalan, katledilendir..
Evsizler katil değil,evsizlerin donarak  ve çeşitli hastalıklarla ölmelerine seyirci kalanlar katildir…

 

Evsizlere bankamatik kabinleri kapalı!
Evsizlere camiler kapalı!
Evsizlere metruk binalar kapalı!
Evsizlere surlar da kapandı!

 

Evsizleri sur diplerinden de sürüp denize mi atacaksınız,yok olmadı toplayın gaz odalarına kapatıp öldürüp kurtulun!

Bir grup evsiz ve eski evsizlerle birlikte dayanışma içerisinde olarak, evsizlere yapılan bu muameleyi  protesto ediyoruz..

 

 

Tecavüzcülükle, katil olmakla itham edilen evsizlerden özür dileyinBir özür de şimdiye kadar evsizler için 365 gün 24 saat evsizler evi sığınakları yapmadığınız için, evsizlerin taciz ve tecavüzlere maruz kalmasına, donarak, hastalanarak ölmelerine seyirci kaldığınız için, üşüyen karnı acıkan evsizi , üstü başı perişan, kokuyor diye dükkanlara, avm’lere almadığınız için özür dileyin diyeceğiz..

Evsiz insanlarımızın yapacağı bu protestoya ve basın açıklamasına , evsizlerimizle dayanışma içerisinde olmak isteyen tüm vicdan sahibi insanlarımızı davet ediyoruz..

ABD’li turist Sevgili Sarai Sierra’nın,öldürülüp surlarda cesedinin bulunması üzerine, evsizler için 365 gün 24 saat evsizler evleri sığınakları olmaması dolayısı ile, donmamak için ve toplumun şiddet taciz ve tecavüzünden korunmak için sığındığı en önemli mekanlardan olan surların evsizlerin bir daha barınamayacak şekilde kapatılması, vicdanların kabul edebileceği bir hareket değildir..

 

Evsizlerden korkmaya gerek yok,Evsizler zaten toplumun şiddetinden,taciz ve tecavüzüne maruz kalma korkusundan surlardaki doğal barınaklara sığınıyordu..

 

Sokakta yaşam savaşı veren İstanbul’da yaklaşık 10 bin,Türkiye genelinde 100 bin civarında evsiz olduğu tahmin edilmektedir..tahmin diyoruz,Çünkü evsizler insan yerine konup sayılmamıştır şimdiye kadar.

Ölen evsizlerimiz de büyük oranda tıp fakültelerinde kadavra olarak kullanılmakta.

 

Türkiye de sadece biri Beyoğlu Kaymakamlığı diğeri de Şefkat-De’e bağlı olmak üzere 365 gün 24 saat hizmet veren iki tane Evsizler Evi var ve ikisinin toplam kapasitesi 40 kişiliktir!Bu da devlet olarak toplum olarak evsiz insanlarımıza karşı ne kadar da duyarsız olduğumuzun kanıtıdır..

Evsiz insanlarımız bırakın camilerin içerisinde kalmasını,evsizlerimize cami avluların da bile kalmalarına müsaade edilmemektedir..Kapalı  kabin şeklindeki bankamatikler,evsizler kalmasın diye açık hale getirilmiştir.Donarak ölümlerin başlamasıyla,sadece kısıtlı bir süre evsizlerimiz spor salonuna toplanmakta..Daha soğuklar bile tam geçmeden tekrar sokaklara bırakılmakta.Şu anda İstanbul Metin Oktay  spor tesislerinde kalan evsizlerimiz yakında sokaklara bırakıldığında nerelere gidecek..

 

Keşke bu acı olay neticesinde evsizlerimiz  itham altında bulundurulup,evleri yurtları haline gelmiş sur diplerindeki doğal barınaklar kapatılıp evsizler buralardan sürüleceğine,evsizlerimiz için yeterli sayı,kapasite ve nitelikte 365 gün 24 saat hizmet verecek evsizler evleri,sığınakları açılması gündeme gelseydi.Evsizleri sur diplerinden de sürüp denize mi atacaksınız,yok olmadı toplayın gaz odalarına kapatıp öldürüp kurtulun!

                                                                                11 Şubat 2013

Hayrettin Bulan

STK’lar Arasında Tek Evsizler Evi olan(Şefkat-Der  Beyoğlu Dr. Atsushi  Miyazaki Evsizler Evi )

                                                                  Şefkat-Der Genel Başkanı-

Bilgi tel:0212 244 85 97- 0535 733 77 13

 

Yorum eklemek için giriş yapın