Büyükada Faytoncuları Destek Bekliyor!

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi hazırladığı raporda, Adalar'ın simgesi haline dönüşmüş olan faytonların kaldırılmasına karar verirken, ulaşım için de yeni bir araç önerdi.
 

Büyükada,  tarihi dokusuyla günümüze kadar en çok ziyaretçi alan günü birlik gezilerle,  doğayla iç içe olmanın, sakinlik ve dinginlik için en ideal olan yerlerindendir. Büyükada’da olmak için kurulan hayallerde  aynıdır. Bisiklet ile adayı turlamak, yürüyüş yapmak, faytona binmek bir rituel olmuştur. Bununla birlikte temiz havada piknik yapmakta mümkündür. Baharın gelişiyle ada yerlileri adanın kalabalıklaşmasına hazırdırlar. Yazlıkçılar bir bir gelmeye başlarlar. Mekanlar yenilenir tadilat süreci sezona kadar biter... Her yanı cıvıl cıvıl farklı kültürlerin insanıyla temasa geçer. Bizler adaya geldiğimizde zamanı iyi değerlendirmeye, günün tadını çıkarmaya odaklanırız. Heyecanla evlerimizden çıkıp geldiğimiz, vapurdan iner inmez başkalaşmayız ama kendimizi başka bir şehir havasını soluyor hissederiz. O an için adanın yerli sorunlarını  görsekte sorgulama anlama fırsatımızçok azdır. Oysa gelenekselleşmiş, değişmeyen, kendine özgü doğallığı için oradayızdır. Bunlardan biride trafikten yoksun olmasıdır. Bu aralar çıkan haberlere göre faytoncular sancılı günler yaşamaktadır. Durumları belirsiz olan yıllardır ekmeğini faytonculuktan kazanan insanların işsiz kalması söz konusudur.  Haziran ayında Prens Adaları’nda fayton kullanımına son verileceğine ve onların yerine ‘elektrikli fayton’ denen golf arabalarının getirileceğine dair haberler yer alıyor. “Anıtlar Kurulu’nda, adalar, bisiklet ve yaya yolu olarak gözüküyor. Ama elektrikli faytonun işlevsel hale gelmesi, diğer motorlu taşıtların da adaya gelmesinin önünü açacaktır. Böyle olunca da, adalar motorlu taşıtların çoğalmasına neden olabileceği sorunuda ortaya çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, adalarla özdeşleşmiş faytonlarla ilgili kararına dair tartışmalar sürerken, faytoncular birliği imza kampanyası başlatmış bulunmaktadır. Saatli meydanın orada belli zamanlarda stant kurarak imza toplamaktadırlar.

 

64 yaşındaki Ömer Faruk Ağıralı’da hayatını Büyükada’da geçiren 35 yıldır faytonculuk mesleğini yapmaktadır. Onun mesajıda diğer meslektaşları gibi “Ekmek paramızdır, Faytonlarımıza Dokunmayın!”

Fotoğraf-Haber

Şebnem Şimşek

 

Yorum eklemek için giriş yapın