3.Alaçatı Ot Festivali Gerçekleştirildi

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde  Alaçatılıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, kültürünü, birikimini ülkemize ve dünyaya tanıtma amaçlı düzenlediği 3. Ot Festivali 7-8 Nisan ‘da gerçekleştirildi.
Her bahar, doğanın uyandığı, bin bir çeşit otun çevremizi bezediği bir dönemde  festivale İzmir çevresinden, İstanbul’dan, yerli yabancı turist katıldı.  Yetkililerin festivali gelenekselleştirmeyi amaçladıklarını festival katılımının oldukça iyi geçtiği belirtildi.  Bu yıl düzenlenen festivalde Alaçatı doğasının zenginliğini, otlarının çeşitliliğini tanıtıldığı ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemekler keyifle tadıldı.
En fazla ot çeşidini kim toplayacak”, “En güzel otlu yemeği kim pişirecek” yarışmalarıyla klasikleşen festival,  Alaçatı’nın doğal ve kültürel zenginliğini ortaya çıkarma amacı taşıyor.  

     

Festivalin ilk gün  programı, kortej yürüyüşü akabinde ilk günün ana aktivitelerini, konser ve bütün konukların katılabileceği festival resepsiyonu oluşturuldu. Alaçatı’yı seven tanınmış amatör gurmeler tarafından yapılan yemekler, özel misafirlere ve jüri üyelerine sunuldu.
 İkinci gün, heyecanlı yarışmalarla, Alaçatı otlarından en çok çeşidi toplayan ve özelliklerini bilenler ile en güzel otlu yemeği yapanlar, jüri tarafından değerlendirildi.  Her iki yarışmanın da birinci, ikinci ve üçüncüleri altın ile ödüllendirildi.
 Alaçatı’nın ünlü restoranları birer çeşit spesiyaliteleriyle festival alanında stand kurarak, yerel üreticiler yiyecek, içecek, çeşitli ot ve otlu ürünler sunarak damak ve göz zevkine hitap etti.
Festivalin bir sürprizi de, ot yemekleri tarifleri içeren özel kitap. Her yıl festival kapsamında yarışan yemek tarifleri kitap haline getirilerek,  bir sonraki festivalde dağıtılıyor. Festivalin  ikinci yılında yarışan yemeklerin tariflerinin yer aldığı kitap,  bu yılki misafirlere dağıtıldı.

 

Yorum eklemek için giriş yapın