Sıvı Kısıtlaması Artık İç Hatları da Kapsıyor

1 Ocak 2010 itibariyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı Dış Hat uçuşlarında uygulamaya konan el bağajında sıvı kısıtlamaları, 1Mart 2012 tarihiyle birlikte iç hat uçuşlarında da uygulanmaya başlıyor.
İngiltere’de bir yolcunun kabin bağajında patlayıcı madde ele geçirilmesi üzerine yeniden gündeme gelen sıvı kısıtlamasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş’in başkanlığında toplanan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulunda, önemli kararlar alınarak, uygulama kapsamında yolcular kabin bağajlarında bir litrelik ağzı kilitli buzdolabı poşeti içinde, her biri maksimum 100 milimetrelik kaplarda sıvı maddeler taşıyabilecek. Bir yolcu sadece bir poşeti kabine sokabilecek. Su, şurup ve içki dahil her türlü sıvı kremler, losyonlar, kozmetik yağlar, parfüm, şampuan, traş köpüğü, diş macunu gibi maddelerin yanı sıra reçel, bal, pekmez, konserve gibi gıdalar, macun kıvamındaki maddeler ve aerosoller de kısıtlama kapsamında olacak. Yolcuların, son güvenlik kontrol noktasında sıvıların içinde olduğu kilitli poşeti çantadan çıkararak x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekiyor.
İlaçlar: Yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/ belgesi ibrazı ile orijinal ambalajında olmak koşuluyla.
Bebek mamaları: Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk sürecinde ihtiyaç duyulabilecek miktarda sınırlı olmak kaydıyla bulundurabileceklerdir.

 

Kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı isteyebilir.
-Gümrüksüz mağazadan/ uçaktan aldığınız ürünler ne olacak?
Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında aldığınız ürünler görevli tarafından fatura ile birlikte özel poşete konacak ve poşetin ağzı yapıştırılacaktır. Bu poşet ve ürüne ait fatura güvenlik kontrol noktasında kontrol edildikten sonra uçağa alınmasına müsaade edilecektir. Eğer varış noktanıza başka bir havaalanında aktarma yaparak gidecek iseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasını açmamanız büyük önem arz etmektedir. Aksi halde aktarma yaptığınız havaalanında poşetin içeriğine el konabilir.
Chek-in’e verdiğiniz bağajlarda sıvı kısıtlaması uygulanmayacaktır.
Kaynak: İSG Terminal

 

 

Yorum eklemek için giriş yapın