Görme Engelliler İçin Gören Göz Projesi Devam Ediyor

 Ulaştırma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının işbirliğiyle geliştirilen proje kapsamında, “navigasyon “ sistemi ile çalışan cihazlar diğer adı ile gören göz , görme engelli vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak.
Gören Göz Cihazı, görme engellilerin kolay ve hızlı bir kullanımı sayesinde gitmek istedikleri yerlere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşım araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla SHÇEK Genel Müdürlüğümüz ile Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü arasında 26.04.2011 tarihinde Gören Göz Cihazlarının Görme Engelli Vatandaşlara Dağıtılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Söz konusu protokol kapsamında ülke genelinde dağıtımı öngörülen Gören Göz Cihazlarının; ilk aşamada pilot uygulama olarak İstanbul için 3.000 adet, Ankara için 2.000 adet olmak üzere toplam 5.000 adet dağıtılması planlanmaktadır. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak teslim edilecektir. Başvuru sayısının cihaz sayısından fazla olması halinde yeni cihazlar satın alınarak dağıtım işlemine daha sonra devam edilecektir. Bu illerdeki dağıtımı müteakiben (pilot uygulamanın başarılı olması durumunda) gören göz cihaz dağıtımı yurt geneline yaygınlaştırılacaktır. Diğer illerde dağıtılacak gören göz cihazları Ulaştırma Bakanlığınca temin edildikten sonra ayrıca duyurulacaktır. Bu çerçevede aşağıdaki şartlara sahip Ankara ve İstanbul illerinde ikamet eden veya bu illerde ikamet etmemekle birlikte bu illerdeki üniversitelerde eğitim gören görme özürlülerin 03 Ekim 2011 tarihinde başlayan uygulama İstanbul ve Ankara İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinin belirlediği aşağıdaki birimlere başvuruda bulunabilirsiniz.

Peki Gören Göz Cihazı Almak İçin Hangi Şartlar Gerekiyor ? Nereler Başvuruyu Kabul Ediyor?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

15 ve üzeri yaş grubunda bulunmak.

Görme özrünü belirten 16.12.2010 ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınan Özürlü Sağlık Kurulu Raporuna göre görme özrüne ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı u ve üzerinde olmak.
Görme özürlünün birden fazla özrünün olması halinde görme özrüne ilişkin oran dikkate alınacaktır. Gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitme, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanmayacak derecede ortopedik özrü bulunmamak.
Görme engellinin Ankara veya İstanbul ilinde ikamet etmesi veya bu illerdeki üniversitelerde eğitime devam ediyor olması gerekmektedir.
Başvuru İçin Gerekli Belgeler;
Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz edilmek şartıyla)
Özürlü sağlık kurulu raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
İkametgâh belgesi. (Bu belge TC kimlik numarası ile il Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce mernis veri tabanından alınacak)
Ankara ve İstanbul illerindeki üniversitelerde eğitime devam eden görme özürlü öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair ilgili üniversiteden alacağı belge.

BAŞVURU YAPILABİLECEK BİRİMLERİN LİSTELERİ :

İstanbul için başvuru yapılabilecek adres listesi için "tıklayınız"

Ankara için başvuru yapılabilecek adres listesi  için "tıklayınız"

Yorum eklemek için giriş yapın