İstanbul Demiryolu, Hızlı Tren Projesine Geçiş Çalışmaları Başlatılıyor!

İstanbul İzmit arası demiryolu 2 yıl boyunca ulaşıma kapanıyor.
ANKARA - TCDD, 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren araştırma ve zemin etüdü çalışmaları yapılacağından Köseköy-Gebze kesiminde 10.00 ile 15.00 saatleri arasında hattın trafiğe kapatılacağını ve trenlerin işletilmeyeceğini bildirdi. Şubat'tan itibaren hat iki yıl boyunca kapalı kalacak.
TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin yapım çalışmaları nedeniyle Köseköy-Gebze hattı üzerinde işletilen yolcu ve yük trenleriyle ilgili, yerel yönetimlerle de görüşülerek, yeni trafik düzenlemesine gidildiği anımsatıldı.
Açıklamada, 1 Ocak 2012 Pazar gününden itibaren, hatta araştırma ve zemin etüdü çalışmaları yapılacağından, Köseköy-Gebze kesiminde 10.00 ile 15.00 saatleri arasında hattın trafiğe kapatılacağı ve trenlerin işletilmeyeceği ifade edilerek, bu süreç içerisinde şu trafik düzenlemelerinin yapıldığı kaydedildi:

''1-Haydarpaşa-Eskişehir-Haydarpaşa arasında işleyen Eskişehir Ekspresi'nin seferlerine ara verildi.
2-Haydarpaşa-Ankara-Kars arasında işleyen Doğu Ekspresi, Ankara-Kars-Ankara arasında işletilecek. Ekspresin, Haydarpaşa-Ankara-Haydarpaşa seferlerine ara verildi.
3-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Başkent Ekspresi'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 10.30'dan 08.00'a alındı.
4-Ankara-Haydarpaşa arasında işleyen Boğaziçi Treni'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 13.00'dan 14.00'a alındı.
5-Eskişehir-Haydarpaşa arasında işleyen Cumhuriyet Ekspresi'nin Haydarpaşa'dan hareket saati 13.30'dan 14.30'a alındı.
6-Haydarpaşa-Adapazarı-Haydarpaşa arasında işletilen bölgesel ekspres trenlerinden Haydarpaşa'dan 08.15, 10.40, 12.40 ve 13.20; Adapazarı'ndan ise 09.20, 11.20, 12.40 ve 13.40 saatlerinde hareket eden bölgesel ekspres trenleri çalışmayacak.''
ASIL KAPANMA ŞUBAT'TA
1 Şubat'tan itibaren ise demiryolu tamamen ulaşıma kapatılacak. Yüksek Hızlı Tren projesi için yapılacak çalışmalar 2013'e kadar sürecek.  Bu süre çerçevesinde Kocaeli Belediyesi tarafından  öğrenci ve çalışanlar için karayolundan ulaşım kolaylığı sağlamak üzere Gebze-Kocaeli arası ek seferler düzenleneceği belirtildi.
Ayrıca bu proje kapsamında, geçerliliği henüz belli olmayan söylentilerde yayılmaktadır. Buna göre İstanbul içi  bazı Tren İstasyonlarının  yer değiştireceği bilgisi halk arasında yayılmakta olup, bu konu da  meraklı  bekleyiş devam etmektedir.
Yorum eklemek için giriş yapın