Evrensel Gençlik Derneği Safranbolu Tanıtımı İçin Etkinlik Düzenledi

Safranbolu Evrensel Gençlik Derneği'nin katkılarıyla iki büyük etkinlik düzenlendi. Fotoğraf Sergisi ve Zalifre Sohbetleri ilgiyle karşılandı.

 Genç Fotoğraf Sanatçılarının eserleri Safranbolu Kaymakamlığı tarafından Safranbolu’nun tanıtımında dünyaya açılacak. Evrensel Gençlik Derneği, bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında Safranbolu kentimizin yetiştirdiği iki genç fotoğraf sanatçısını halkla buluşturdu.
Serginin açılışı; Karabük Valisi İzzettin Küçük, Milletvekili Osman Kahveci, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Kaya ile çok sayıda ilçe protokolü yanı sıra ilçe halkının katılımıyla gerçekleşti.
Karabük Valisi İzzettin Küçük, memleketini tanıtma gayretinde bulunan genç fotoğraf sanatçılarını kutlayarak, sanatçılara başarılarının uluslararası boyutta devam etmesini diledi.
Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, “Gençlerimizin fotoğrafları çeşitli dergilerde yer alıyordu. Fotoğraf yarışmalarında çok iyi dereceler kazanan iki sanatçımızın eserlerini bizlerde ilçe tanıtımında ön plana çıkarmaktan ve dünyaya sergilemekten onur duyarız. Gençlerimize yardımcı olmak için buradayız” dedi.

Festival süresince açık kalan sergide Cemil Belder ve N. Gamze Demir’in birbirinden farklı fotoğraf kareleri Safranbolu halkı tarafından da büyük ilgi gördü.

 12. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, etkinliklerini Evrensel Gençlik Derneği’nin düzenlediği kültür sohbeti ile daha da zenginleştirdi.

Şair O. Günay ve Karabük şehrimizin yetiştirdiği Yazar-Şair Hüseyin Avni Cinozoğlu’nun katılımıyla Şehir ve Edebiyat temalı Zalifre Sohbetleri kentin düşünen dostlarının, Cinozoğlu’nun kendi deyimi ile ‘‘şehrin azizlerinin’’ karşılıklı sohbeti ile gerçekleştirildi.

Tarih boyunca yaşam sahası olarak kentler, yazarını beslemiş; yazar ise dönemleri aşarak, kentini konu ettiği eserleri edebi ve ebedi âleme kazandırmıştır. “Zalifre Sohbetleri”nde; Türk edebiyatında bazı yazarların işlediği şehir-edebiyat ilişkisi, İstanbul, Bursa, Ankara, Kars ve Safranbolu gibi kentlerden yola çıkarak edebiyatın o şehrin kültürüne yaptığı hizmetin önemine özellikle dikkat çekildi. O. Günay da Suha Arın’ın Safranbolu belgeseli ile bu bölge kültürüne yaptığı hizmeti, sanatın gücünü göstermesi bakımından örneklendirerek dinleyicisiyle birlikte sohbetlerini sürdürdü.

Dünya Miras Kentinin düşünsel ikliminde gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin her ay düzenlenmesini isteyen katılımcılar, böylece Safranbolu şehrinin kültür hayatına yeni bir soluk kazandırılacağını ifade ettiler.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Eşi ve kızı ile takip ettiği etkinlik, yazarlara katılımları için teşekkür belgelerinin verilmesi ile tamamlandı.

Yorum eklemek için giriş yapın