Nazar( Göz Değmesi)

NAZAR (GÖZ DEĞMESİ)

Nazar halk dilinde göz değmesi, göz yakması,göz çekimi,göz istemi ve göz ışıması olarak bilinir. Arapça nazar'a isabet-ül ayn denilir.Nazarın bilimsel tanımı ise;gözdeki fotoreseptörlerin kasılması sonucu açığa çıkan negatif ve pozitif göz akım dalga ışınımına nazar denir.Nazar'ın üç türlü ışınım etkisi vardır.Bu konu radyoloji ilmiyle bağdaştırılarak labaratuvarlarda ispatlanmıştır.Alfa(sarsıcı) Beta(kırıcı,yıkıcı) ve Gama (yakıcı) ışınları olarak,genel itibariyle halk arasında daha çok Alfa (sarsıcı)ışın etkileri daha yoğun olarak oluşmaktadır.Nazar değen insanda bilimsel olarak beynin orta bölümü olan(Mezensefelon) kısmında nöronlar(sinirler) harekete geçerek;göz küresini büyütür ve esneme başlar.İnsana nazar değdiği bilimsel olarak fizyolojik açıdan esneme ve göz küresinin büyümesinden anlaşılır.Nazar'ın oluşa gelmesi için nazarı vuran kişinin,nazara gelecek kişiye negatif ışın göndermesini bilinçsiz olarak gerçekleşmesi gerekir.Nazar kesinlikle bilinçli olarak gerçekleşemez.Nazar'ı bilinçli olarak gerçekleştiren insanlar,çok azdır.Bu olay parapsikoloji konusuna girer.Nazarı bilinçli olarak vuran insanların gözlerinden Gama(yakıcı)ışınlar akımı oluşur.Bu tür ışınlar röntgen çekimi bile gözleriyle yapabilecek seviyede X ışınlarını beynin hipotalamus kısımlarından boşaltarak oluşturabilirler.Bu tür insanlar sayısı az olmakla birlikte çok tehlikelidirler. Eğer bu tür bir nazar ışını etkisi söz konusuysa akım hipotalamusu direkt etkileyecektir. Bu etki tüm hayatı olumsuz etkiler. (Bakınız : Hipotalamus’un görevleri) Gama ışınlara ilk defa 14 yaşındaki bir rus kızında bulunmuş ve ölçülmüştür.Bu insan gözleriyle karşısındaki insana radyolojik Gama ışını yollayarak röntgen çekimi bile yapabilmektedir.1000 kişi üzerinde laburatuvar'da yaptığımız çalışma sonucunda en çok nazar' a gelen göz renkleri kahverengi ve yeşil gözlü insanlar daha çok nazara maruz kalırlar.En etkili nazar ışınlarını oluşturan göz renkleri ise mavi ve sarı(Bal) göz renklerine sahip olan insanlar oluşturmaktadır.8 çeşit göz renklerine sahip olan insanlar üzerinde yaptığımız çalışma sonucu,sarı,mavi.siyah,yeşil,menekşe,gri,ela ve kahverengi göz renklerine sahip insanların birbirini pigment(Göz renk hücreleri) lerinin uyuşumu şöyledir.
mavi gözlüler sırasıyla en çok;kahverengi,ela,gri,menekşe,yeşil,sarı ve siyah gözlülere nazar vurur.
sarı(bal) gözlüler;mavi,siyah,yeşil,kahverengi,menekşe,gri ve ela gözlülere nazar vurur.
yeşil gözlüler;gri,ela,siyah,kahverengi,menekşe,sarı ve mavi gözlülere nazar vurur.
siyah gözlüler sırasıyla en çok;mavi,ela,yeşil,kahverengi,gri,menekşe ve sarı göz renkli gözlere nazar vurur.
ela gözlüler en çok sırasıyla;yeşil,sarı,mavi,siyah,kahverengi,menekşe ve gri gözlülere daha çok nazar vurur.
gri gözlüler en çok sırasıyla;siyah,menekşe,sarı,mavi,yeşil,ela ve kahverengi gözlülere daha çok nazar vurur.
menekşe rengine sahip insanlar sırasıyla; gri,sarı,yeşil,ela,kahverengi,siyah ve mavi gözlülere nazar vurur.
kahverengi gözlüler en çok sırasıyla;mavi,yeşil,sarı,ela.menekşe,gri ve siyah gözlülülere nazar vurur.
8 Çeşit göz renklerine sahip 1000 insan üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda bu verilere ulaşılmıştır.
İnsana çekim ve istem oluşturan tüm güzel  oluşumlara nazar değer.
Nazarın fizyolojik etkileri; baş dönmesi, ani mide bulantısı, ayak kayması, bulanık görme,refleks bozulmaları,gözlerin kızarması,göz küresinin büyümesi,sebepsiz esnemeler,sakarlıkların başlaması,çeşitli hastalıklar,bir yerden düşme,gözde kan birikimi,sivilceler,elde veya başka bir yerde siğiller çıkması,göz çıbanları,kaş dökülmesi, boğaz ve kulak kaşıntısı, saç dökülmesi,cinsel iktidarsızlık,sakal ve saç kıran,mide ağrısı,dudak kuruması,ayak-el ağrıları, bel ağrısı,burun kaşıntısı,kulak çınlaması,göz bulanıklığı,el-ayak kaşıntısı vb gibi fizyolojik bozukluklar nazar değdiğinde başlar.
Nazarın psikolojik etkisi; rüyada sıçramalar, tik oluşması, el titremesi, göz dalması,yorgunluk hissi,uyku bozukluğu bazen de aşırı uyku isteği,dalma hastalığı,gülme hastalığı,ani bunalım dönemi, stres, konsantre ve motive eksikliği,sebepsiz huysuzlaşma,dil sürçmesi, düşüncede saçmalama, kalp çarpıntısı, kabuslar görme,sebepsiz göz yaşı,sebepsiz mutsuzluk-huzursuzluk hissi,kendinde ağırlık olduğu hissi,regl sancısının artması,rüyada nazar boncuğu görmesi,bitkinlik hissi vb gibi ruhsal etkiler oluşur.
Nazarın parapsikolojik etkileri; bereketsizleşme, işinizin rast gitmemesi, evinizde huzursuzluk olması, kaderin bir parçası olan şansınızın kapanması,kısmetinizin kapanması,yaşadığınız ortamı sevmeme,üzerinde aşırı derece bilinmeyen ağırlıklar oluşması,sevdiğinizden nefret etme,evliliklerde sebepsiz kavgalar,boşanmalar,eşinizin değişmesi,kıskançlıkların başlaması,arkadaşlıklarınızın bozulması,evlenememe, rüyalarınızda devamlı mavi renk veya nazar boncuğu görme,şiddetli geçimsizlik,büyülenme hissi vb gibi parapsikolojik etkiler oluşur.
Kadın nazarı erkek nazarından daha fazladır. Bu olay kadınların her ortamda güzel gözükmek hissinden ve kapris yapma gücünden oluşur. Kadınlar birbirlerine daha çok nazar vururlar. Nazar, bilinçli hale getirilmeli. Bir olayda nazara uğradığını düşünen insan, en kısa sürede çıplak ayakla toprağa 2 dakika basmalı ve negatif enerjisini topraklayarak, nötrlemeli ve bir şekilde enerjisini boşaltmalıdır buna rağmen etkisinden kurtulamıyorsa kendisini iyi hissetmiyorsa kurşun döktürmeli.
Erkek nazarı kadınlar üzerinde fazla etkili değildir. Erkekler genellikle kendi cinslerine daha çok nazar vururlar.
Nazarın parapsikolojik etkilerinden korunmayı dualar ile yapmak daha sağlıklıdır.

Kurşun nazara uğramışlara,  hastalığı uzun sürenlere, sık sık sıkıntı ve bayılma gelen kadınlara, ruhen bunalım yaşayan kişilere dökülür. Kurşun dökmede yer ve zamanlama önemlidir şöyle ki yatan hastanın odasında ve yatağında iken, diğerlerinde ise evinde ve en çok oturduğu odada dökülmesi gerekir. Gündüz öğleden önce ya da sonra daha çok namaz vakitleri arasında dökülür Akşamdan sonra ve gece dökülmez. Kurşun dökme sorunun ağırlığına ya da ilk dökülüşten sonra görülen tesir şekline ya da isteğe göre ayrı günlerde olmak üzere birden fazla ve de 3 kereye kadar dökülebilir.
Kurşun dökmenin kendine özel yolu, geleneği ve malzemesi vardır.
Kurşun dökmek için kullanılan malzemeler:
1.Kurşun
2.Kurşun eritme için cezve- kepçe gibi bir kap
3.Kurşun eridiğinde dökülmesi için su kabı,
4. Kurşun dökülecek kişinin üzerine örtmek için bir örtü.
Kurşun eritilir. Kurşun dökülecek kişi hastaysa yatıyor olabilir. Normal koşullarda  oturması tercih edilir. Üstüne örtü örtülür. Hazırlanan su ve erimiş kurşun sırasıyla önce baş bölgesine, sonra karın bölgesine ve ayak bölgesine dökülür. Son olarak kapı eşiğine döküldükten sonra işlem tamamlanır. Soğuk suya dökülen kızgın kurşun tek parça halinde kalmaz değişik şekiller alır. Bu şekillerin yorumlanması bilinçli zihinle şifanın sınırlandırılmasına neden olacağı için yorum yapılmaması ve istenmemesi önemlidir. Kurşun dökme nazarı gidermek ve manevi rahatlama sağlama yoludur, inananlar için bir iç ferahlığı, ruh hafifliği verir. Bilimsel olarak açıklaması ise kurşunun bir nevi manyetik alan yaratarak negatif enerjiyi toplaması olarak ta açıklanabilir.

Kurşun döküldükten sonra enerji bedendeki hasarların ve oluşmuş dengesizliklerin giderilmesi için çakralara enerji yüklemesi, bir birleriyle uyumlu çalışır hale getirilmeleri ve merkezlenmeleri, auranın güçlendirilmesi şifanın tamamlanmasına yardımcı olur.

                                                                                                               YASEMİN ŞELLİK

Kaynak  : Metafizik Uzmanı, Yazar Gökhan Hani’nin Nazar adlı kitabından alıntı yapılmıştır.